Důležité! Upozorňujeme na plánovanou odstávku všech našich služeb od 24. 5. 2024 od 14:00 do půlnoci 28. 5. 2024 z důvodu stěhování serverů. Budova OSA bude taktéž zavřená. Více informací zde.

x
Nechceme zabetonované, ale kulturní a kreativní Česko – heslo nové výzvy #zakreativnicesko, jejíž je OSA součástí
8. února 2021

Nechceme zabetonované, ale kulturní a kreativní Česko – heslo nové výzvy #zakreativnicesko, jejíž je OSA součástí

Zástupci českého kulturního a kreativního sektoru nesouhlasí se snižováním podpory v Národním plánu obnovy. Vláda ČR obdržela otevřený dopis, za který se postavily asociace, kraje, města, univerzity i významné kulturní organizace a jednotlivci, s požadavkem na schválení návrhu Ministerstva kultury vyčlenit 8,233 mld. Kč z Národního plánu obnovy. K výzvě se k dnešnímu dni připojilo 140 signatářů napříč podnikatelskou, neziskovou i veřejnou sférou.

 

Co je cílem výzvy #zakreativnicesko?

Cíl je zcela jasný - získat pro kulturní sektor vyšší příspěvek v chystaném Národním plánu obnovy a narovnat tak velký ekonomický propad, který tento segment zasáhl. Podle prvního návrhu vlády, který v říjnu předložila Evropské komisi, by kulturní sektor měl dosáhnout pouze na 2,5 miliardy z evropského balíku 182 miliard Kč pro Českou republiku. Finální návrh bude Ministerstvo průmyslu a obchodu předkládat vládě koncem února. Všichni signatáři proto apelují na zástupce vlády, aby schválili původně navrhovaný rozpočet, který bude použit nejen na obnovu kulturní scény, ale má potenciál sehrát významnou roli při obnově celé společnosti i ekonomiky. Právě podpora oborů s vysokou přidanou hodnotou, inovativní ekonomika a rozvoj kultury a kreativity patří mezi hlavní cíle evropského Fondu obnovy.

„Kultura je velmi křehkým a zranitelným ekosystémem. Pořádání živých kulturních akcí, jako jsou koncerty nebo divadelní přestavení, bylo zakazováno mezi prvními a plnohodnotné obnovení činnosti je po roce od vypuknutí Covidu stále v nedohlednu. Bude potřeba rozptýlit strach, který zcela pohltil nejen českou veřejnost. Živé umění má největší předpoklad blahodárného vlivu na zlepšení nálady ve společnosti, k rozpohybování české ekonomiky a navrácení společenského života do regionů. Pokud my Češi můžeme být právem na něco pyšní, pak je to bezesporu česká kultura,“ uvedl Roman Strejček, předseda představenstva OSA.

„Kultura v Česku je dlouhodobě podfinancovaná. Každoročně zdaleka nedosahuje ani na slibované 1 % ze státního rozpočtu. Od roku 2006 tak byla kumulovaně připravena o 150 miliard Kč. V balíčku React EU nebyla zahrnuta vůbec a její dosah na Strukturální fondy byl dosud zanedbatelný. Žádáme proto vládu, aby nyní nesnižovala rozpočty plynoucí do kulturního a kreativního sektoru. Peníze, které vláda do kultury investuje, se české společnosti mnohonásobně vrátí,“ říká Lucie Ševčíková z iniciativy #zakreativnicesko. 

 

Kulturní sektor a jeho vliv na ekonomiku státu

Kulturní a kreativní sektor generuje v EU 5,3 % HDP, tedy násobně více ve srovnání s výdaji, které do něj směřují. Vytváří pracovní místa, produkty a služby s vysokou přidanou hodnotou, přitahuje turisty i zahraniční investory a přispívá k regionálnímu rozvoji.

Kultura je základním prvkem naší společnosti, politiky však dlouhodobě přehlíženým. Přesto se jedná o dobrou investici nejen z ekonomického pohledu, jde také o investici do mezinárodní image Česka. Pokud se o Česku v posledních letech mluvilo v zahraničí, bylo to mimo jiné díky sošce Oscara pro film Dcera či videohře Beat Saber. 

Kulturní sektor je přitom vedle cestovního ruchu nejpostiženějším odvětvím koronavirové pandemie. Jedná se o ekosystém, který zahrnuje řadu kulturních institucí, inovativních firem, uměleckých a technických profesí či památkovou péči. Nejedná se pouze o divadelníky nebo výtvarníky, ale také o filmaře, designéry, hudebníky, muzikálové tvůrce, herní vývojáře a další kreativce. Iniciativa #zakreativnicesko tak v celé šíři zastupuje zájmy mainstreamové i alternativní kulturní a kreativní sféry.

Nechceme zabetonované, ale kulturní a kreativní Česko.

 

Výzva #zakreativnicesko

Kultura je naší podstatou. Je duší společnosti. Zahrnuje oblasti, jakými jsou film, divadlo, hudba, architektura, design, knihy a tisk, české památky, móda, reklama nebo videohry. V jádru našeho ekosystému stojí vždy lidská kreativita, dovednost a talent. Svou přidanou hodnotou přispívá ostatním hospodářským odvětvím. Proto je třeba do ní investovat!

Celé znění otevřeného dopisu společně s přehledem všech signatářů výzvy je možné najít na webových stránkách www.zakreativnicesko.cz.