
Boom streamovaných koncertů - jak získat licenci?
Mnoho plánovaných živých hudebních vystoupení, koncertů či festivalů se vzhledem k protiepidemickým opatřením musely zrušit. Kultura však stále žije, přesunula se do online prostředí a (nejen) hudební akce jsou streamovány. Jak je to se získáním licence na užití autorsky chráněných hudebních děl v takovýchto případech?
Stream hudební akce na Youtube, Facebooku či Instagramu
V případě, že jste organizátorem hudební akce a plánujete ji přenášet online (tzv. zpřístupnit/streamovat video) na platformách YouTube, Facebook nebo na Instagramu, nemusíte jako uživatel těchto platforem (tzv. uploader) vypořádávat práva k užitým hudebním dílům, jejichž autoři mají své skladby autorsky chráněné. Jinými slovy není z vaší strany nutné s námi uzavírat licenční smlouvu. Máme totiž uzavřené hromadné licenční smlouvy přímo se zmíněnými platformami, které na jejich základě připojí k vašemu videu reklamu a část příjmů z této reklamy odvede nám jako autorskou odměnu za užití hudebního díla.
To platí i v případě, pokud je zdrojové video umístěno na těchto uvedených platformách a z individuálního webu je na video pouze odkazováno např. linkem.
Stream přímo na webových stránkách
Pokud je živý přenos nebo záznam koncertu zpřístupněn jinak než mimo výše uvedené služby (např. na soukromém nebo firemním webu) a na koncertu byla hrána hudba autorů, kteří jsou zastupovaní OSA, musíte autorská práva k užití hudebních děl vypořádat sami uzavřením licenční smlouvy s OSA.
V těchto případech se, prosím, obracejte na Jakuba Dufka z oddělení vysílání, online médií a mechaniky, se kterým vyřídíte vše potřebné (E: jakub.dufek@osa.cz, T: +420 220 315 293). Výši sazeb streamingu najdete v Sazebníku autorských odměn pro užití na internetu.