Výroční ceny OSA zavedly diváky do  roku 2119
6. června 2019

Výroční ceny OSA zavedly diváky do roku 2119

Ve čtvrtek 6. června se uskutečnil 14. ročník Výročních cen OSA. Slavnostní předání se odehrálo v pomyslných kulisách roku 2119. Moderátoři připomněli zásadní historické milníky a pokusili se nastínit, jak by česká hudba mohla vypadat za 100 let. Mezi oceněnými autory nechyběl například nejčastěji oceňovaný autor Richard Krajčo, který získal cenu za skladbu Zůstaň tu se mnou společně s Nikolaosem Grigoriadisem. Nejvyšší ocenění Zlatá cena OSA bylo letos předáno Petru Ulrychovi. 

Ochranný svaz autorský již po čtrnácté ocenil hudební skladatele, textaře a nakladatele na základě zaslaných loňských statistik hlášení rozhlasových a televizních vysílatelů, provozovatelů hudebních on-line služeb, výrobců a prodejců nosičů nebo pořadatelů koncertů. OSA považuje za důležité ukazovat veřejnosti, kdo se za hudební tvorbou a známými hity vlastně skrývá. V říjnu tohoto roku OSA oslaví 100 let od svého založení, a tak letošní Výroční ceny OSA pojali dramaturgové večera trochu netradičně, zato originálně – ceny nahlédly do roku 2119 a připomněly hned 200. výročí OSA. O scénář a moderaci večera se opět postarala dvojice herců divadla VOSTO5 – Ondřej Cihlář a Petr Prokop, kteří diváky postupně přenesli o 100 let dopředu. „Z předávání cen OSA se díky otevřenosti vedení a autorů pomalu stává událost, která je pro nás rok od roku kreativně zajímavější, a těší nás i kladné ohlasy přítomných hudebníků,“ uvedl moderátor Ondřej Cihlář.

Atmosféru budoucnosti přinesla také přizpůsobená scéna, futuristické projekce i kostýmy všech aktérů. „Bavilo nás, že kromě scény a kostýmů byly do budoucnosti upraveny i aranže současných populárních písní, které byly v tomto futuristickém zvuku zahrány,“ dodal druhý moderátor Petr Prokop.

V rámci večera zazněly zaranžované známé skladby, jež nás provází již zažitou historií, a reflektovaly vybraná desetiletí. Oceněná skladba v kategorii Zlatý fond OSA – Niagara – v podání písničkáře Pokáče pak diváky vrátila zpět do přítomnosti a celé velkolepé vyhlášení uzavřela.

Pozornost strhla také performance uskupení PET(m)use s názvem Neustupujte! 2.0, která spojila hudbu Miloslava Kabeláče s vizuálními světelnými prvky. Hned v úvodu večera se diváci vrátili z roku 2119 zpět do roku 2029, kdy vrcholil blahobyt a ekonomický rozkvět. O 10 let později se nad Evropou začaly stahovat mraky.

Období roku 2069 se neslo ve znamení vzpoury a odmítání konzervativní ideologie. Klára Vytisková vystoupila se skladbou Ring-o-ding v produkci Viliama Béreše. Dobu útlumu a cenzury 2079 představil duet Co je to láska, který zazpíval Michal Prokop a Zaelbeth podle představy Jana P. Muchowa. V roce 2085 došlo ke kolonizaci vesmíru.  Rok 2109 připomněl české jaro, kdy propukla druhá sametová revoluce a všude znělo Štěstí je krásná věc v podání Honzy Křížka a Annamárii d’Almeidy v úpravě Jana Steinsdörfera a Tomáše Laciny.

Ocenění autoři si letos, stejně jako v roce 2018, odnesli sošku, kterou navrhl Milan Cais. Mladí autoři v kategorii do 30 let obdrželi šek v hodnotě 50 tisíc Kč.

Letošní ročník se konal pod záštitou Ministerstva kultury ČR. Hlavním mediálním partnerem večera byla hudební televize Óčko, která z předávání cen odvysílá 25. 6. 2019 ve 20.00 záznam na Óčko Star.  K dalším mediálním partnerům patří Expres FM a Classic Praha.

Více informací naleznete na www.cenyosa.cz.

 

14. VÝROČNÍ CENY OSA – VÝSLEDKY:

Populární skladba roku – Zůstaň tu se mnou, autoři: Richard Krajčo, Nikolaos Grigoriadis

Vážná skladba roku – Ultramarine, autor: Michal Nejtek

Nejúspěšnější skladatel populární hudby – Petr Janda

Nejúspěšnější textař – Milan Špalek

Nejúspěšnější skladatel vážné hudby – Zdeněk Král

Nejúspěšnější nakladatel – IDM MUSIC D.O.O.

Nejúspěšnější mladý autor populární hudby – Daniel Hrdlička

Nejúspěšnější mladý autor vážné hudby – Jiří Slabihoudek

Nejúspěšnější autor populární hudby v zahraničí – Jaromír Nohavica

Nejúspěšnější autor vážné hudby v zahraničí – Martin Smolka

Zlatá cena OSA – Petr Ulrych

Zlatý fond OSA – Autor: Karel Růžička

Zlatý fond OSA – Skladba: Niagara, autoři: Eduard Ingriš, Josef Chlumecký

Cena za propagaci a šíření české hudby – Karel Janovický

Koncert roku – Lucie

 

Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívání cookies. Pro bližší informace klikněte na odkaz níže.
Pravidla cookies
COVID-19: Důležité sdělení!

Vážení autoři, vážení obchodní přátelé,

s ohledem na aktuální rozvolňovací opatření přijatá vládou České republiky bychom Vás rádi informovali, že s účinností od 18. 5.:

  • Zaměstnanci jsou Vám v kancelářích opět k dispozici každý všední den od 9:00 do 16:00 hodin.
  • Obchodní schůzky a jednání s nositeli práv jsou možné v budově OSA po předchozí domluvě a za předpokladu dodržování doporučených hygienických opatření, mezi které stále patří povinnost nosit roušku, udržovat odstup od ostatních minimálně dva metry, při vstupu do budovy si nechat změřit teplotu a vydezinfikovat si ruce.
  • Pracovní doba zákaznické linky je opět Po-Čt: 8:00 – 17:00 hod., Pá: 8:00 – 16:00 hod.

Připravili jsme pro autory, nakladatele, i pro uživatele hudby přehled užitečných rad, které pomohou překonat aktuální situaci, viz Opatření AntiCovid-19.

Hudba je lék, který pomáháme šířit. Těšíme se na Vás.