Vítězkou soutěže OSA o nejlepší jazzovou skladbu mladých autorů 2021 se stala Nikol Bóková
16. července 2021

Vítězkou soutěže OSA o nejlepší jazzovou skladbu mladých autorů 2021 se stala Nikol Bóková

Ochranný svaz autorský pro práva k dílům hudebním, z. s., (OSA) ve spolupráci s Bohemia JazzFestem vyhlásil již podvanácté soutěž o nejlepší jazzovou skladbu mladého autora do 35 let. Vítězkou se stala klavíristka a hudební skladatelka klasické hudby a jazzu Nikol Bóková se skladbou Prometheus.  Kromě ocenění si odnesla také šek v hodnotě 40 000 Kč, který daroval OSA.

Nikol Bóková převzala ocenění za nejlepší jazzovou skladbu mladého autora do 35 let z rukou zakladatele Bohemia JazzFestu Rudyho Linky na slavnostním předání, které se konalo 16. července 2021 v prostorách Vrtbovské zahrady na Malé Straně v Praze. Odborná porota, složená ze zástupců OSA i festivalu, vybírala z 11 přihlášených skladeb.

„Vřelá zpětná vazba je pro umělce něco jako když mu přihodíte do krbu polínko. Hřeje to. A umělec je v takovou chvíli moc rád, že nemusel do sklepa pro motivaci sám. Děkuji za Promethea. Moc si tohoto ocenění titulní skladby alba vážím,“ uvedla ke své výhře Nikol Bóková.

Odměnu 40 000 Kč získává vítěz soutěže z fondu OSA určeného na podporu tvorby mladých umělců. „Dlouhodobě podporujeme mladé talentované autory a autorky, kteří nás obohacují svojí novou hudební tvorbou okysličující naši kulturu, prostřednictvím grantového programu Partnerství OSA. Kultura je otiskem i zrcadlem jedinečnosti národa a přitom je velmi křehká a snadno zranitelná, jak nám ukázaly poslední měsíce poznamenané pandemií covidu-19. Proto si zaslouží velkou péči ze strany nás všech, v současné době možná více než kdy dříve,“ řekl Roman Strejček, předseda představenstva OSA. 

O vítězi soutěže rozhoduje každoročně odborná porota, která se skládá ze zástupců obou organizací. Součástí bývá vždy také vítěz předchozího ročníku. Letos v porotě zasedli Jan Hála, Rudy Linka, Ondřej Soukup, Milan Svoboda a loňská vítězka Štěpánka Balcarová.

Bohemia JazzFest založil v roce 2005 uznávaný jazzový kytarista Rudy Linka, který chtěl představit a propagovat špičkový světový jazz v České republice, a stal se v krátkém čase jedním z největších letních jazzových hudebních festivalů v Evropě.

zleva-sarka-jancikova-nikol-boko.jpg

Zleva: Šárka Jančíková - OSA,  Nikol Bóková  – výherkyně a skladatelka, Rudy Linka  – zakladatel Bohemia JazzFest. Foto: Bohemia JazzFest / Lukáš Hausenblas

 

Kontakt pro více informací:

Šárka Chomoutová
kancelář představenstva, komunikace a PR
T: +420 220 315 121
M: +420 608 514 593
E: sarka.chomoutova@osa.cz