Vítězem soutěže OSA a Bohemia JazzFest o nejlepší jazzovou skladbu 2019 se stal Zdeněk Borecký
10. července 2019

Vítězem soutěže OSA a Bohemia JazzFest o nejlepší jazzovou skladbu 2019 se stal Zdeněk Borecký

Mladý muzikant a skladatel Zdeněk Borecký získal ocenění nejlepší jazzová skladba autora do 35 let za jeho dílo s názvem This Made My Day. Kromě ocenění si odnesl i šek v hodnotě 30 000 Kč, který daroval Ochranný svaz autorský v rámci programu Partnerství OSA.

Zdeněk Borecký převzal ocenění za nejlepší jazzovou píseň mladého autora do 35 let přímo na pódiu největšího jazzového festivalu Bohemia JazzFest z rukou uznávaného jazzového hudebníka Emila Viklického, člena odborné poroty soutěže. Slavnostní předání se konalo 9. července 2019 na Staroměstském náměstí v Praze, přičemž organizátoři společně s OSA udělili letos cenu již po desáté. Odborná porota, složená ze zástupců OSA i festivalu, vybírala z 9 přihlášených skladeb.

V obecné rovině si myslím, že je dobrá jakákoli podpora a inspirace k autorské tvorbě. Ve světě, kde si hudebníci většinou vydělávají hraním coverů a skladatelé většinou jejich aranžováním, je možnost psát a hrát autorskou tvorbu vždy osvěžením a často i příjemnou výzvou. V rovině osobní pro mě toto vítězství znamená především velkou čest, moct se řadit k vítězům předchozích ročníků jako byli například Martin Brunner, Jan Jirucha, Tomáš Sýkora nebo Miroslav Hloucal. Všichni tito skvělí skladatelé byli (a jsou) mými učiteli a/nebo vzory a získat stejné ocenění, jako v minulosti oni, je pro mě nesmírná pocta,“ uvedl k prvenství Zdeněk Borecký.

Ochranný svaz autorský již tradičně přispívá na tuto cenu i finančně. Odměnu
30 000 Kč získává vítěz ceny z fondu OSA určeného na podporu mladých umělců. „Posláním grantového programu Partnerství OSA je mimo jiné také podpora mladých umělců v rozjezdu jejich kariéry. V letošním roce slavíme s Bohemia JazzFest krásných 10 let spolupráce a jsme přesvědčeni, že naše grantové programy OSA mají smysl dnes i do budoucna. Na hudbu myslíme již 100 let, OSA si autoři založili v roce 1919. V den založení, 9. října, toto významné jubileum společně s autory oslavíme,“ řekl Roman Strejček, předseda představenstva OSA. 

O vítězi soutěže rozhoduje každoročně odborná porota, která se skládá ze zástupců obou organizací a bývá vždy doplněna také vítězem předchozího ročníku. Letos v porotě zasedli Jan Hála, Rudy Linka, Emil Viklický a loňský vítěz Jan Mazura.

Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívání cookies. Pro bližší informace klikněte na odkaz níže.
Pravidla cookies
COVID-19: Důležité sdělení!

Vážení autoři, vážení obchodní přátelé,

s ohledem na aktuální rozvolňovací opatření přijatá vládou České republiky bychom Vás rádi informovali, že s účinností od 18. 5.:

  • Zaměstnanci jsou Vám v kancelářích opět k dispozici každý všední den od 9:00 do 16:00 hodin.
  • Obchodní schůzky a jednání s nositeli práv jsou možné v budově OSA po předchozí domluvě a za předpokladu dodržování doporučených hygienických opatření, mezi které stále patří povinnost nosit roušku, udržovat odstup od ostatních minimálně dva metry, při vstupu do budovy si nechat změřit teplotu a vydezinfikovat si ruce.
  • Pracovní doba zákaznické linky je opět Po-Čt: 8:00 – 17:00 hod., Pá: 8:00 – 16:00 hod.

Připravili jsme pro autory, nakladatele, i pro uživatele hudby přehled užitečných rad, které pomohou překonat aktuální situaci, viz Opatření AntiCovid-19.

Hudba je lék, který pomáháme šířit. Těšíme se na Vás.