Ústavní soud nezpochybňuje nárok OSA vybírat autorské odměny za rádio v obchodě
16. ledna 2020

Ústavní soud nezpochybňuje nárok OSA vybírat autorské odměny za rádio v obchodě

Praha, 16. ledna 2020

Ve svém nálezu se Ústavní soud tento týden nezastal živnostníků, jak je mylně interpretováno, pouze poukázal na nezbytnost doplnit další důkazy.

Ústavní soud (ÚS) řešil stížnost provozovatelky obchodu s oblečením v Brně. Zrušil rozhodnutí Městského soudu v Praze z důvodu nedostačeného prokázání, že z rádia umístěného v obchodě zní hudební díla autorů, jejichž práva jsou OSA chráněna. Toto rozhodnutí ÚS bylo opět veřejně účelově zkresleno a může uvést provozovatele v omyl. Ústavní soud nezpochybnil fakt, že kolektivní správci mají nárok vybírat autorské odměny za rádio umístěné v obchodech.

„Pokud živnostníci užívají hudbu v rámci svého podnikání, třeba jako podkresovou hudbu v obchodě nebo kadeřnictví, mají povinnost danou autorským zákonem vypořádat autorská práva. Každý provozovatel dobře ví, proč svým zákazníkům pouští hudbu a jak pozitivní vliv na jeho podnikání má, dodává Roman Strejček, předseda představenstva OSA.

Případ byl vrácen zpět Městskému soudu v Praze. V dalším řízení bude OSA prokazovat, že v nahrávce z obchodu s oblečením, kterou OSA již předložil Městskému soudu v Praze v prvním řízení, hrála z rádia zákazníkům hudba z repertoáru OSA. „S takovým postupem nemáme problém a soudu věrohodné důkazy předložíme,“ dodává Strejček.  

Autorské odměny za repertoár hraný v rádiích nebo televizích v provozovnách se platí po celém světě. OSA je vázán povinností vůči domácím autorům a svým zahraničním partnerům, aby zajistil stejnou míru ochrany autorských práv na území České republiky, jakou požívají autoři v Evropské unii i dalších zemích.

 

 

Kontakt pro více informací:

Kateřina Růžičková

oddělení komunikace a PR

M: +420 604 149 974

E: katerina.ruzickova@osa.cz

Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívání cookies. Pro bližší informace klikněte na odkaz níže.
Pravidla cookies
COVID-19: Důležité sdělení!

Vážení autoři, vážení obchodní přátelé,

s ohledem na aktuální rozvolňovací opatření přijatá vládou České republiky bychom Vás rádi informovali, že s účinností od 18. 5.:

  • Zaměstnanci jsou Vám v kancelářích opět k dispozici každý všední den od 9:00 do 16:00 hodin.
  • Obchodní schůzky a jednání s nositeli práv jsou možné v budově OSA po předchozí domluvě a za předpokladu dodržování doporučených hygienických opatření, mezi které stále patří povinnost nosit roušku, udržovat odstup od ostatních minimálně dva metry, při vstupu do budovy si nechat změřit teplotu a vydezinfikovat si ruce.
  • Pracovní doba zákaznické linky je opět Po-Čt: 8:00 – 17:00 hod., Pá: 8:00 – 16:00 hod.

Připravili jsme pro autory, nakladatele, i pro uživatele hudby přehled užitečných rad, které pomohou překonat aktuální situaci, viz Opatření AntiCovid-19.

Hudba je lék, který pomáháme šířit. Těšíme se na Vás.