Důležité! Upozorňujeme na plánovanou odstávku všech našich služeb od 24. 5. 2024 od 14:00 do půlnoci 28. 5. 2024 z důvodu stěhování serverů. Budova OSA bude taktéž zavřená. Více informací zde.

x
Nejlepší jazzovou skladbou roku 2022 se stala The Flower She Loves The Most Richarda Šandy
13. července 2022

Nejlepší jazzovou skladbou roku 2022 se stala The Flower She Loves The Most Richarda Šandy

OSA každoročně vyhlašuje ve spolupráci s Bohemia JazzFest soutěž o nejlepší jazzovou skladbu autora do 35 let. Letošním, třináctým, vítězem se stal Richard Šanda se skladbou The Flower She Loves The Most. Slavnostní vyhlášení proběhlo 12. července na Staroměstském náměstí v průběhu festivalového večera, kdy skladba zazněla v rámci programu společně s tvorbou nejlepších českých i světových hudebníků. Vítěz si zároveň odnesl od OSA šek v hodnotě 40 000 Kč na svůj další hudební rozvoj a novou tvorbu.

Richard Šanda převzal ocenění za nejlepší jazzovou píseň mladého autora z rukou organizátorů největšího jazzového festivalu v ČR a zástupců OSA. „Výhry v soutěži si velmi cením. Výhra pro mě znamená další motivaci se mimo hraní věnovat více i komponování a aranžování. Jsem moc rád, že OSA touto formou motivuje a podporuje mladé umělce! Ve skladbě ‚Flower She Loves The Most‘ se mísí hned několik inspirací. Jak vypovídá sám název, píseň má lehce romantický charakter. Při komponování jsem vycházel ze sonetové formy milostných básní Williama Shakespeara, kterou do hudebního světa převedla také známá dvojice Ellington & Strayhorn na albu Such Sweet Thunder. Napsal jsem několik sketchů, kde jsem si s touto formou ‚hrál‘. Z nich jsem pak skladbu rozpracoval a zaranžoval pro trio. Skladbu jsem věnoval své přítelkyni a prozradím, že její nejoblíbenější květina je hortenzie. Skladba Flower She Loves The Most se v triu velmi osvědčila, a tak jsem jí dále zaranžoval pro big band - Jazz Dock Orchestra,“ uvedl vítěz Richard Šanda.

OSA již tradičně přispívá finanční částkou 40 000 Kč z fondu určeného na podporu hudební tvorby mladých umělců. „Dlouhodobě se zaměřujeme na podporu a rozvoj talentů, aby česká hudební scéna obstála v sílící mezinárodní konkurenci. Věřím, že je v zájmu nás všech, aby se česká hudba stala opět zajímavým vývozním artiklem. Naše partnerství s festivalem takového formátu umožňuje autorům vítěznou skladbu představit publiku na pódiu, kde se potkává světová hudební špička,“ komentuje Roman Strejček, předseda představenstva OSA.

O vítězné skladbě rozhodla odborná pětičlenná porota složená z předních českých jazzových autorů. Tradičně v ní zasedá zakladatel a ředitel festivalu Rudy Linka, dále pak Jan Hála, Ondřej Soukup a Milan Svoboda. Každoročně skladby hodnotí také vítěz minulého ročníku, letos byla pátou porotkyní Nikol Bóková. Soutěž je otevřená všem autorům zastupovaným OSA do 35 let věku a své skladby do ní přihlašují sami na základě veřejné výzvy.

Festival s nezaměnitelnou atmosférou

Bohemia JazzFest pořádá světoznámý jazzový kytarista Rudy Linka už od roku 2005 a každoročně nabízí bohatý program. Jedná se o jeden z největších letních jazzových festivalů v Evropě. Probíhá nejen v Praze na Staroměstském náměstí, ale i v Brně, Plzni, Domažlicích, Liberci či v Hluboké nad Vltavou, kam přiláká více než 100 000 jazzových fanoušků. Vstupné je zdarma.

 

Foto: Zleva: organizátor festivalu Rudy Linka, vítěz soutěže Richard Šanda a předseda představenstva OSA Roman Strejček.

 

Kontakt pro více informací:

Šárka Jančíková
kancelář představenstva, komunikace a PR
M: +420 606 095 999
E: sarka.jancikova@osa.cz

Šárka Chomoutová
kancelář představenstva, komunikace a PR
M: +420 608 514 593
E: sarka.chomoutova@osa.cz