Jaroslav Uhlíř získal Zlatou cenu OSA, nejúspěšnějším skladatelem a textařem je Xindl X
29. září 2020

Jaroslav Uhlíř získal Zlatou cenu OSA, nejúspěšnějším skladatelem a textařem je Xindl X

OSA vyhlásil vítěze Výročních cen OSA za rok 2019, slavnostní udílení se z důvodu probíhající pandemie koronaviru konalo komorně bez diváků a bylo živě přenášeno na www.cenyosa.cz. Ocenění za celoživotní přínos si odnesl Jaroslav Uhlíř. Populární skladbou roku se stala písnička Anděl kapely Mirai, jejímiž autory jsou Mirai Navrátil a Jan Pokorný (Pokáč). Nejúspěšnějším skladatelem a textařem je Ondřej Ládek (Xindl X), v oblasti vážné hudby získal dvě ocenění Zdeněk Král. Vyplývá to ze statistik OSA.

 

Ochranný svaz autorský (OSA) již popatnácté ocenil úspěšné hudební skladatele, textaře a nakladatele. Novinkou letošního ročníku je úprava kritérií při generování výsledků ze statistik OSA. Jde o autory a skladby, které poprvé v posledních dvou letech zaznamenaly mimořádný úspěch v koncertním provedení, ve vysílání rozhlasu a televize, v prodejnosti nosičů, na internetu a při dalších užitích, a to bez ohledu na datum jejich registrace u OSA. „Abychom více přiblížili veřejnosti opravdu aktuální úspěšnou tvorbu jak v oblasti vážné, tak populární hudby, rozhodli jsme se omezit výběr hudebních děl ze statistik. Žebříčky se nyní sestavují pouze ze skladeb, které jsme nejvíce slyšeli v posledních dvou letech,“ upřesňuje Michal Prokop, předseda komise pro Výroční ceny OSA.

Jediné kategorie, které naopak nejsou uděleny na základě dat, ale rozhodnutí dozorčí rady OSA, jsou Zlatá cena OSA za přínos české hudbě, Zlatý fond OSA za dlouhodobě nejhranější skladby nebo autory a Cena za propagaci a šíření české hudby.

V letošním roce byly Výroční ceny OSA rozdány ve 14 kategoriích, v nichž si nejlépe vedli zmiňovaný Xindl X v populární hudbě a Zdeněk Král v kategoriích vážné hudby.

„Společnost je, co se týče covidu, názorově velmi polarizovaná a značně vystrašená. Nechtěli jsme naše autory a klienty zbytečně vystavovat rizikům možné nákazy. Proto jsme nakonec zvolili komorní a finančně úspornější formu večera bez diváků po vzoru streamovaných koncertů ze začátku pandemie,“ okomentoval letošní průběh Výročních cen OSA Roman Strejček, předseda představenstva OSA, a dodal: „Naším přáním bylo zachovat těmto cenám důstojnou tvář, což se povedlo díky celému týmu, který na tomto večeru pracoval, a zejména pak moderátorské dvojici.“

Zlatou cenu OSA obdržel Jaroslav Uhlíř, autor hitů jako Holubí dům, Není nutno, Ani k stáru nebo Hajný je lesa pán. Do Zlatého fondu OSA byl zapsán Pavel Šrut, autor písní pro Michala Prokopa, Petra Nováka, Petra Skoumala a dalších. Cenu za propagaci a šíření české hudby si odnesla Eva Urbanová a do Zlatého fondu OSA byla zařazena hudba a písně k filmu Šíleně smutná princezna (hudba Jan Hammer ml., texty Ivo Fischer).

Ocenění autoři si letos, stejně jako v roce 2019, odnesli sošku, kterou navrhl Milan Cais. Mladí autoři v kategorii do 30 let obdrželi šek v hodnotě 50 tisíc Kč. Nejúspěšnějším mladým autorem v kategorii pop se stal Augustine Dunn z kapely The Silver Spoons, ve vážné hudbě pak mladý nadějný kontrabasista a skladatel Indi Stivín.

Moderace i dramaturgie večera se již tradičně ujala dvojice Petr Prokop a Ondřej Cihlář (divadlo Vosto5), kteří diváky zavedli do pohádky. Zazněla řada písniček z pohádek i pohádkových filmů v podání Tonyi Graves, Jakuba Hübnera, Roberta Nebřenského, Matěje Ptaszka, Anny Julie Slováčkové a Petra Wajsara.

Letošní ročník se konal pod záštitou Ministerstva kultury ČR. Hlavním mediálním partnerem večera byla hudební televize Óčko.  K dalším mediálním partnerům patří rozhlasové stanice Expres FM a Classic Praha.

Více informací naleznete na www.cenyosa.cz.

 

Ocenění 15. ročníku Výročních cen OSA:

 • Zlatá cena OSA: Jaroslav Uhlíř
 • Zlatý fond OSA – autor: Pavel Šrut
 • Zlatý fond OSA – skladba: hudba a písně k filmu Šíleně smutná princezna (hudba Jan Hammer ml., texty Ivo Fischer)
 • Cena za propagaci a šíření české hudby: Eva Urbanová
 • Populární skladba roku: Anděl – hudba a text: Mirai Navrátil, Jan Pokorný (Pokáč)
 • Vážná skladba roku: Kde domov náš? – Zdeněk Král
 • Nejúspěšnější skladatel populární hudby: Ondřej Ládek
 • Nejúspěšnější textař: Ondřej Ládek
 • Nejúspěšnější skladatel vážné hudby: Zdeněk Král
 • Nejúspěšnější nakladatel: Universal Music Publishing, s.r.o.
 • Nejúspěšnější mladý autor populární hudby: Augustine Dunn
 • Nejúspěšnější mladý autor vážné hudby: Indi Stivín
 • Nejúspěšnější autor vážné hudby v zahraničí: Michal Rataj
 • Nejúspěšnější autor populární hudby v zahraničí: Jaromír Nohavica
 • Koncert roku: cena neudělena
Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívání cookies. Pro bližší informace klikněte na odkaz níže.
Pravidla cookies
COVID-19: Důležité sdělení!

Vážení autoři, vážení obchodní přátelé,

s ohledem na aktuální situaci a protiepidemická opatření přijímaná vládou České republiky bychom Vás rádi informovali, že formou následujících opatření chceme snížit riziko nákazy a ochránit zdraví našich zaměstnanců. Abychom dokázali i nadále poskytovat služby našim autorům a obchodním partnerům, s účinností od 19. 10. 2020:

 • Mají naši zaměstnanci možnost pracovat z domova, přesto Vám budou i nadále k dispozici na telefonech a emailu. Provoz kanceláří tak bude značně omezen.
 • Jsou zrušeny veškeré obchodní schůzky v budově OSA. Konání jednání bude probíhat pouze prostřednictvím konferenčních hovorů.
 • Pracovní doba Zákaznické linky, tel.: 220 315 000, se upravuje na Po-Pá: 8:00 – 16:00 hod.
 • Pracovní doba Recepce, tel.: 220 315 111, se upravuje na Po-Čt: 7:00 – 15:30 hod., Pá 7:00 – 15:00 hod.

Děkujeme Vám za pochopení.