Autoři oslavili 100 let od založení OSA

Autoři oslavili 100 let od založení OSA

Slavnostní Galakoncert OSA k výročí 100 let se uskutečnil přesně v den založení Ochranného svazu autorského pro práva k dílům hudebním,z. s., jak dnes zní celý název organizace, 9. října v Hudebním divadle Karlín. Autoři oslavili svůj den jak jinak než hudbou. V doprovodu Epoque Orchestra, pod dirigentským vedením Jana Kučery, vystoupili Thom Artway, Žofie Dařbujánová, Jiří Hájek, Lukáš Janota, David Koller, Richard Krajčo, Aneta Langerová, Olympic, Ondřej Ruml, Barbora Řeřichová, Skety, Jan Smigmator, David Stypka a další. Večerem provedl respektovaný moderátor a hudebník Marek Eben.

"Dnes jsme se sešli proto, abychom společně oslavili sto let organizace, která umožňuje to, aby vůbec nějací autoři byli, aby měli nějaké zázemí a pokud je jejich práce povedená, aby se jim taky dostalo spravedlivé odměny," těmito slovy zahájil večer famózní Marek Eben.

V rámci gala večera zazněl průřez hudební tvorbou české klasické, populární i filmové hudby za uplynulých 100 let po jednotlivých dekádách. Slavnostní večer zahájila Sinfonietta Leoše Janáčka a následovala jedna z nejznámějších českých písniček Ta naše písnička česká, jejíž autorem je jeden ze samotných zakladatelů OSA Karel Hašler. Dále se sálem divadla nesly písně jako například Škoda lásky (Jaromír Vejvoda, Václav Zeman) v podání Žofie Dařbujánové, Pramínek vlasů (Jiří Suchý) zazpíval Jan Smigmator, Thom Artway vystoupil s písničkou Marnivá sestřenice (Jiří Suchý, Jiří Šlitr) a zkusil si tak zpěv v češtině, skladba Stříhali dohola malého chlapečka (Vladimír Mišík, Josef Kainar) zněla z úst Davida Stypky v doprovodu kytaristy Lukáše Chromka, Jasnou zprávu zahrál celý Olympic, Richard Krajčo zazpíval Cestu a Obchodníka s deštěm. Z filmových melodií byly slyšet například Přednosta stanice (Jára Beneš), Whisky to je moje gusto (Vlastimil Hála, Pavel Kopta) nebo Kolja (Ondřej Soukup). Toto je ovšem pouze krátký výčet skladeb. Celý večer uzavřel David Koller s kapelou nezapomenutelnými hity Šrouby do hlavy (Petr a Pavel Ormovi, Jan Fischer) a Chci zas v tobě spát (Oskar Petr). Na záznam Galakoncertu se budete moci podívat 13. prosince na ČT ART.  

"Do další stovky bych naší organizaci popřál uznání respektovaného obchodního partnera, který plní sliby a sleduje moderní trendy, spokojené hudební autory a obchodní partnery, a v neposlední řadě respekt k tvorbě druhých, protože talent není samozřejmostí a je potřeba jej podporovat, rozvíjet a především chránit. Autorská práva snad nikdy v historii nečelila takovému ohrožení, jako je tomu právě v dnešní době. A přitom je to česká hudba, na kterou jsme mohli být vždy velmi pyšní a dosahovala velkého uznání i v zahraničí. Zachovejte nám přízeň, abychom mohli i nadále skládat noty pro Vaše (d)uši!," říká předseda představenstva OSA Roman Strejček.

„Profese autora vypadá, jako takové pohodové povolání, nemáte pracovní dobu, nemáte šéfa a dnes už můžete psát, o čem chcete. Přesto je to jedno z nejtěžších povolání. Nemáte žádnou existenční jistotu, nevíte, jestli dostanete inspiraci, a když už se dostaví, stejně to neznamená, že si vaše skladba najde své publikum. Zedníkovi to nepřestane zdít, ale skladateli mohou dojít nápady snadno. Truhlář má prkno a ví, jak ho má ohoblovat, aby vznikl stůl, ale autor nemá nic, čeho by se chytil, má jen prázdnou stránku. Profese autora, je profese velmi křehká a obávám se, že procento autorů, kteří zemřeli v bídě, je daleko větší, než těch, kteří dosáhli slávy a úspěchu,“ zmínil Marek Eben.  

Při příležitosti 100 let Ochranný svaz autorský spouští webovou stránku na adrese http://100letosa.cz/, která v rámci jednotlivých dekád mapuje historii OSA, vývoj autorského práva i autorské počiny zastupovaných umělců. Jako součást oslav výročí bude také v měsících lednu a únoru 2020 v Národním muzeu instalována výstava 100 let OSA.

 

Profesní spolek skladatelů, textařů a hudebních nakladatelů navazuje na činnost Ochranného sdružení spisovatelů, skladatelů a nakladatelů hudebních děl, zapsaného společenstva s ručením omezeným, které bylo založeno v roce 1919 samotnými autory – Karlem Hašlerem, Rudolfem Piskáčkem, Arnoštem Hermannem, Josefem Švábem, Františkem Šmídem, Eduardem Joudalem, Emilem Štolcem, Otakarem Hanušem a Karlem Barviciem.

 

Fotogalerie by @michalkubala @martinrezac

Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívání cookies. Pro bližší informace klikněte na odkaz níže.
Pravidla cookies