Zpráva dozorčí rady za rok 2024

Audit

Představenstvo spolku odpovídá za sestavení účetní závěrky. Za dohled nad procesem účetního výkaznictví odpovídá dozorčí rada. Řádný audit provedený nezávislou společností PKF APOGEO Audit, s.r.o., nezjistil v účetnictví OSA za rok 2024 žádné závady. Informace uvedené ve výroční zprávě představenstva OSA jsou ve všech ohledech v souladu s účetní závěrkou.

Podle vyjádření auditora podává účetní závěrka OSA za rok 2024 pravdivý obraz aktiv a pasiv, nákladů a výnosů i výsledku hospodaření a peněžních toků za rok 2024, a to v souladu s českými účetními předpisy.

Hospodářské výsledky za rok 2024

Z hlediska OSA byl uplynulý rok hospodářsky úspěšný. Vzdor řadě nelehkých skutečností jsou hospodářské výsledky OSA velmi pozitivní. Inkaso dosáhlo úrovně 1 870 milionů Kč, což znamená meziroční nárůst o 9 %. Hlavní nárůst se konal v oblasti licencí, koncertů, reprodukované hudby a přenosu vysílání.

Průměrné režijní zatížení bylo 12 %. V oblasti rozúčtování bylo dosaženo dosud rekordní částky, a to 1 180 milionů Kč. Je to skvělý výsledek, za který náleží vřelý dík představenstvu v čele s Ing. Romanem Strejčkem a všem podílejícím se pracovním složkám. Ve své aktivitě se osvědčila též DR i její pracovní komise, zejména komise ekonomická a rozúčtovací.

Členská základna

K 31. 12. 2024 OSA na základě smlouvy spravoval autorská práva celkem 11 977 nositelů práv, z toho 8 791 žijících autorů, 3 012 dědiců a 174 nakladatelů. Do zastupování v průběhu roku 2024 nově přijal 596 autorů a 3 nakladatele.

K 31. 12. 2024 měl OSA 611 členů, z toho 377 skladatelů populární hudby, 54 skladatelů vážné hudby, 99 textařů, 50 dědiců a 31 nakladatelů. Zanikla 2 členství (nesplnění finančních podmínek).

K 1. 1. 2025 přibylo 23 nových členů přijatých valným shromážděním v roce 2024. Podmínky pro vznik členství splnilo 57 autorů (+ 4 mají nárok na obnovu členství), 5 nakladatelů a též dědicové po 2 autorech.

Činnost dozorčí rady

V souladu se stanovami OSA je jednou ze základních činností DR projednávání a schvalování, eventuálně navrhování podkladů pro hlasování valného shromáždění, týkající se řešení zásadních otázek postupu při ochraně svěřených
autorských práv. Nejinak tomu bylo i v průběhu celého roku 2024. Všechna rozhodnutí, event. návrhy pro hlasování VS byly činěny v úzké spolupráci s představenstvem OSA. Tato spolupráce probíhala ve vzájemně vstřícné a odborné atmosféře. Jak známo, základní hranicí mezi jednotlivými etapami činnosti DR a všech jejích pracovních komisí není vždy předěl mezi jednotlivými ročníky našeho letopočtu, ale spíše datum konání valného shromáždění členů OSA, ke kterému je převážně zacílena i příprava jednotlivých materiálů, návrhů a rozhodnutí.

Připomeňme jednotlivé oblasti, kterých se to především týkalo:

  • Právní otázky – včetně právní bdělosti ve vztahu k nejrůznějším záměrům a snahám některých subjektů, které usilují o negativní ovlivnění finančních nároků OSA, potažmo autorů, v rámci parlamentního schvalování některých právních norem.
  • Zhodnocování finančních prostředků – DR schválila pro další rok setrvání u konzervativní strategie (na základě rozboru vývoje zhodnocování finančních
    prostředků v průběhu roku 2024).
  • Sociální otázky – např. návrh změny ve statutu kulturního, sociálního a vzdělávacího fondu OSA (viz návrhy pro hlasování VS), návrh je zaměřen na zvýšení použitelnosti finančních prostředků KSVF pro sociální a další podpůrné účely.
  • Aktuální otázky spojené s autorskoprávní problematikou – viz výroční zpráva představenstva, výrok auditora, roční účetní závěrka, hospodářský výsledek agenturní činnosti OSA apod.
  • Navrhované úpravy a změny v rámci dokumentů OSA (rozúčtovací řád, stanovy VS, statut KSVF apod.) – viz příslušné informace uvedené v rámci materiálů pro VS (v souvislosti s aktuálními potřebami dnešní doby).
  • Rozvoj v oblasti IT – program tzv. technologického skoku – pracuje se na analýze a postupném vylepšování stávajícího stavu z pohledu požadavků byznysu, vytváření příslušných datových modelů, prezentací a zadání nových funkcionalit celého IT OSA.
  • Údržba nemovitého majetku OSA – na konci února 2025 bylo uzavřeno výběrové řízení na dodavatele rekonstrukčních prací. Celá akce rekonstrukce sídla OSA by měla být završena do konce roku 2026.

Mohli bychom pochopitelně pokračovat v uvádění dalších aktivit, ale domnívám se, že uvedené informace dostatečně reprezentují činnost DR.

Na závěr této zprávy chci poděkovat všem členům dozorčí rady za velmi kolegiální a přátelskou spolupráci v průběhu celého roku 2024 s vědomím potřebné jednoty a vzájemné podpory mezi jednotlivými profesními skupinami. Děkuji též představenstvu OSA v čele s Ing. Romanem Strejčkem za vysokou úroveň řízení celé problematiky a lidský entuziasmus pro zájmy zastupovaných. Děkuji též jednotlivým pracovním komisím – zejména komisi ekonomické a rozúčtovací – za vydatnou pomoc při řešení celé problematiky.