Zemřel textař a člen grantové komise OSA Jaroslav Šprongl (77)
3. května 2022

Zemřel textař a člen grantové komise OSA Jaroslav Šprongl (77)

Dramaturg, textař, režisér, občasný zpěvák, spisovatel a v posledních letech vášnivý myslivec zemřel v sobotu 23. dubna ve věku 77 let. Dlouhodobě působil v grantové komisi Partnerství OSA.

Narodil se 15. února 1945 v Praze. Po maturitě na Střední všeobecně vzdělávací škole v Praze 8 absolvoval Matematicko-fyzikální fakultu Karlovy univerzity v Praze, obor numerická matematika. Celý jeho život byl spjat s populární hudbou. Profesně posbíral mnoho zkušeností jako dramaturg, redaktor a scénárista v Československé televizi.

První úspěch jako textaře přišel ve známé televizní soutěži „Kdo, s kým, o čem, pro koho“, kdy napsal vítěznou píseň pro Václava Neckáře. Pak dlouho spolupracoval s okruhem autorů kolem divadla Reduta, zvláště skupinou Golden Kids, tedy Marta Kubišová, Václav Neckář a Helena Vondráčková. Právě Marta Kubišová mu nazpívala jeho první píseň Já cestu k tobě najdu si. Texty napsal ale i pro Valerii Čižmárovou, Jitku Zelenkovou, Standu Hložka, Naďu Urbánkovou, Hanu Zagorovou, Antonína Gondolána nebo Dalibora Jandu. Pro něj napsal svůj asi nejúspěšnější text k písničce Snad jsem si jí měl všímat víc.

Jako scénárista a dramaturg se v televizi podílel na nejvýznamnějším a nejúspěšnějším myslivecky laděném cyklu – Tisíc let české myslivosti.

Hodně se uplatňoval i v oblasti dechové hudby. Mnoho let byl dramaturgem známého televizního pořadu Sejdeme se na Vlachovce, Příště u vás či Hezky od podlahy. Byl producentem mnoha CD našich špičkových dechových orchestrů – s Krajankou se podílel na 3 CD, u dvou získala kapela Zlatou desku. Jako textař spolupracoval s mnoha hudebními skladateli, v posledních letech se věnoval v i písničkám s tématikou myslivosti, která byla jeho velkým koníčkem. Pravidelně psal do časopisu Myslivost seriál soudniček a vydal i jejich soubor Myslivecký pitaval.

Na OSA měl zaregistrováno 759 písňových textů pro naše přední interprety různých žánrů.

Hudebnímu světu bude chybět. Čest jeho památce!

text: Václav Hlaváček
foto: archiv Václava Hlaváčka