Pomoc hudebníkům z Ukrajiny

Vše o pomoci autorům a jejich rodinným příslušníkům. Informace pro Ukrajince, jak o finanční pomoc jednoduše požádat a jak můžete přispět i Vy.

Допомога для музикантів з України

Усе про збір коштів, який ми організували спеціально для авторів та членів їхніх сімей, а також інформація про те, як легко подати заяву про надання грошової допомоги.

x
Zemřel slovenský hudebník Miro Žbirka (Meky)
10. listopadu 2021

Zemřel slovenský hudebník Miro Žbirka (Meky)

Skladatel, zpěvák a kytarista, dlouhovlasý rocker i britský elegán zemřel ve věku 69 let. Byl známý svou láskou ke kapele Beatles, jejíž hudba se otiskla v jeho vlastních skladbách. Miro Žbirka začínal v popmusic jako člen skupiny Modus, vystupoval s kapelou Limit i po boku Braňa Hronce, Comba Gustáva Offeermanna, Mariky Gombitové. Následně se dal na sólovou dráhu. Svého času byl také moderátorem v rádiích a působil v TV.

Svou slávu získal kromě Slovenska také v zahraničí. Byl oceňován v hudebních cenách jako je slovenská Lyra, Zlatý Slávik, Aurel. Jako první slovenský interpret získal Českého Slavíka. Na svém kontě má celou řadu vydaných alb např. Modrý album, Empatia nebo Miro, kdy si splnil svůj sen a toto album natočil v londýnském studiu Abbey Road. K jeho nejslavnějším hitům patří Biely kvet, Čo bolí to prebolí, Bezchybná, Mám rád. Nazpíval také píseň Můj svět je tvůj pro seriál Ordinace v růžové zahradě.

Životní příběh Mekyho zaznamenal v knize Zblízka publicista Honza Vedral. Vyšla v roce 2016 a představuje jeden z nejúžasnějších příběhů československé populární hudby. Co všechno potkalo Mekyho Žbirku od chvíle, kdy poprvé vzal do ruky kytaru, až do momentu, kdy svůj život odhalil filmařům, nabízí rovněž film Meky z roku 2020, který je otevřenou zpovědí tohoto legendárního umělce.  

Děkujeme za Vaše písně!