Navždy nás opustil rocker Michal Ambrož
31. října 2022

Navždy nás opustil rocker Michal Ambrož

Ve věku 68 let zemřel skladatel, textař, rockový zpěvák a kytarista Michal Ambrož známý ze skupin Jasná Páka, Hudba Praha nebo Divoký srdce. Zanechává však po sobě nesmrtelné hity jako Špinavý záda, Máma táta, Degenerace nebo Konec nočních toulek.

Hudbu Praha založil Ambrož v roce 1984 po zákazu Jasné páky a je spolu s Pražským výběrem považována za symbol české nové vlny. První etapa Hudby Praha byla ukončena v roce 1996, kdy se Ambrož začal věnovat projektu Divoký srdce. Kapela však byla znovu obnovena o tři roky později.

V roce 2006 vstoupila kapela označovaná tou dobou Jasná páka/Hudba Praha do Beatové síně slávy a oslavila 25. výročí založení.

Skupina Hudba Praha se rozdělila před osmi lety. Na její tradici navázala Hudba Praha Band a Michal Ambrož & Hudba Praha. Michal Ambrož se na nové album s novou sestavou snažil přenést atmosféru písní z poloviny osmdesátých let, které podle něj byly vždy o „chlastu, bolševikovi a ženských“.

Starej bejt každej neumí – tak zní název EP skupiny Jasná páka a také poslední hudební počin Michala Ambrože.

Moderoval pořady Kalumet a Naděje Beatu na Radiu Beat. Mimo hudební činnost také řídil provoz malé vodní elektrárny na řece Sázavě.

 

Čest jeho památce!