Když je zavřeno, utichá společenský život a s ním i hudba
11. listopadu 2020

Když je zavřeno, utichá společenský život a s ním i hudba

Restaurace, hudební kluby a vybrané provozovny obchodů a služeb se díky vládním opatřením proti koronaviru opět zavřely. Utichl v nich zákaznický mumraj a přestala hrát hudba. Tím se zastavily příjmy autorských odměn a interpretačních honorářů pro autory a umělce.

Stejně jako tito provozovatelé přišli o práci i umělci a všechny profese, které jsou úzce spojené s živou kulturou. Jsme všichni na stejné lodi, ale dalo by se říci, že do podpalubí začala silně zatékat voda a posádka na palubě ještě více znejistěla. Balancujeme na hraně udržitelnosti provozů a uměleckých profesí. Úspory se vyčerpávají velmi rychle a nové zdroje zatím zůstávají v nejistotě a nedohlednu. Státu se nedá upřít snaha pomoci. V porovnání se sousedním Slovenskem se podařil velký kus práce, byť ne vždy jsou všichni uspokojeni.

Kultura je velmi křehkým a zranitelným ekosystémem. Pořádání živé kultury, myšleno například koncertů a divadelních přestavení, je zakazováno mezi prvními. Je však posledním oborem, kterému je umožněno obnovení činnosti, často doprovázené omezujícími podmínkami.

Zůstává nepopiratelným faktem, že příjmy z veřejných prostor jako jsou restaurace, hospody, provozovny služeb a obchodu tvoří významnou část rodinných rozpočtů autorů a umělců. Vnímáme taktéž citelné a v mnoha případech nevratné ztráty na straně provozovatelů restaurací, provozoven obchodů a služeb, často uživatelů hudebních děl. Jsme si vědomi toho, že na ně mají vládní opatření úplně stejný dopad jako na autory a umělce.

Kolektivní správci na jaře spustili plán úlev a kompenzací pro podnikatele. Pro období první vlny pandemie v měsících března až června se OSA dohodl s ostatními kolektivními správci, že nebudou účtovat žádné odměny, a to dokonce za celé měsíce, byť vládní omezení netrvala po celý měsíc, ale jen několik dní. Uživatelé (provozovatelé podniků) dostali na výběr, zda chtějí vrátit finanční prostředky nebo slevu ve výši 25 % na příští rok. Dále si mohli prodloužit splatnost faktur nebo uzavřít splátkový kalendář. OSA navíc vyplatil z Fondu solidarity 4,5 milionu Kč autorům hudby. Vše bylo veřejně publikováno.

Aktuálně probíhají další debaty o současných možnostech podpory, nicméně manévrovací prostor se výrazně ztenčil. Situace v oblasti kultury je opravdu vážná a má dramatický dopad na všechny, kteří se v ní pohybují. Své úsilí nyní směřujeme především k vyjednávání se státem a hledání kompenzací pro autory, umělce a další návazné profese v hudební branži. Podnikatelé i autoři mohou i nadále využívat webovou stránku www.osa.cz/covid-19, kde se dozví aktuální informace.

Kultura je živý organismus a jsem přesvědčen, že má v sobě zakódován vzácný genom zotavení stejně jako příroda, která si vždy dokáže najít cestu k regeneraci. Bude zapotřebí ohleduplnosti, vzájemné slušnosti a solidarity. To jsou základní stavební kameny. Pouze po nich vede cesta k co nejrychlejšímu návratu do normální života. Života, kdy se opět rozezní tóny a písně našich oblíbených umělců, kdy živou kulturu možná čeká nový rozměr a posluchače nová dimenze zážitků.

 

Roman Strejček
předseda představenstva OSA

Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívání cookies. Pro bližší informace klikněte na odkaz níže.
Pravidla cookies