100 let OSA s významnými českými autory
11. dubna 2019

100 let OSA s významnými českými autory

Ochranný svaz autorský si založili samotní autoři již v roce 1919. I přes všechny překážky a převratné události dvacátého století setrval a slouží tvůrcům hudebních děl, kteří si svoji profesní organizaci dodnes spravují.  U příležitosti 100. výročí připomněl OSA významné osobnosti české hudby napříč hudebními žánry i profesemi a ocenil Pavla Chrastinu, Martu Jiráčkovou, Marka Kopelenta, Jiřího Linhu, Jana Slabáka, Jiřího Smutného, Jana Spáleného, Jiřího Stivína, Milana Uhdeho a Zdeňka Zahradníka za přínos české kultuře.

Praha, 11. dubna 2019 – Osm hudebních tvůrců si převzalo z rukou Jolany Zemanové, místopředsedkyně dozorčí rady, hudebníka Michala Prokopa a skladatele Lukáše Matouška, členů dozorčí rady OSA, jedinečné ocenění v podobě první ohlášky jejich skladby, kterou ve většině případů zapsali do Ochranného svazu autorského před téměř 50 lety.

K nejdéle zastupovaným z oceněných autorů patří skladatel, klavírista Marek Kopelent a skladatel, dirigent Jiří Smutný, kteří se zapsali do OSA v roce 1957. Mezi oceněnými se objevila i jedna úspěšná žena - skladatelka Marta Jiráčková. Ocenění převzal také bývalý politik, spisovatel a autor písňových textů Milan Uhde, kapelník a skladatel dechového orchestru Moravanka Jan Slabák, bluesman a zakladatel kapely ASPM Jan Spálený nebo jazzový hudebník a skladatel Jiří Stivín. Slavnostní události se bohužel nemohl zúčastnit dirigent, sbormistr a skladatel Jiří Linha a zakládající člen Olympicu a textař Pavel Chrastina.

„Vždy s velkým respektem a obdivem pozoruji tvůrčí činnost každého jedince a není podstatné, zda se pohybuje v umělecké profesi. Důležitá je invence a láska, kterou člověk promítá do své činnosti. Zejména v dnešní době, kdy jsme svědky přímých ataků na práva autorů a umělců, je potřeba poukazovat na to, že talent není samozřejmostí, ale darem, jímž byli obdarováni pouze někteří z nás. Můžeme jim to tiše, ale v dobrém, závidět. Proto bylo pro mne velkým svátkem a ctí potkat se při této příležitosti s takovými osobnostmi“, dodává Roman Strejček, předseda představenstva OSA.

Již 100 let Myslíme na hudbu.

DSC_6132.jpg

DSC_6215.jpg

DSC_6301.jpg

DSC_6307.jpg

DSC_6312.jpg

DSC_6316.jpg

DSC_6303.jpg

DSC_6295.jpg

 

Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívání cookies. Pro bližší informace klikněte na odkaz níže.
Pravidla cookies
COVID-19: Důležité sdělení!

Vážení autoři, vážení obchodní přátelé,

s ohledem na aktuální rozvolňovací opatření přijatá vládou České republiky bychom Vás rádi informovali, že s účinností od 18. 5.:

  • Zaměstnanci jsou Vám v kancelářích opět k dispozici každý všední den od 9:00 do 16:00 hodin.
  • Obchodní schůzky a jednání s nositeli práv jsou možné v budově OSA po předchozí domluvě a za předpokladu dodržování doporučených hygienických opatření, mezi které stále patří povinnost nosit roušku, udržovat odstup od ostatních minimálně dva metry, při vstupu do budovy si nechat změřit teplotu a vydezinfikovat si ruce.
  • Pracovní doba zákaznické linky je opět Po-Čt: 8:00 – 17:00 hod., Pá: 8:00 – 16:00 hod.

Připravili jsme pro autory, nakladatele, i pro uživatele hudby přehled užitečných rad, které pomohou překonat aktuální situaci, viz Opatření AntiCovid-19.

Hudba je lék, který pomáháme šířit. Těšíme se na Vás.