100 let OSA s významnými českými autory
11. dubna 2019

100 let OSA s významnými českými autory

Ochranný svaz autorský si založili samotní autoři již v roce 1919. I přes všechny překážky a převratné události dvacátého století setrval a slouží tvůrcům hudebních děl, kteří si svoji profesní organizaci dodnes spravují.  U příležitosti 100. výročí připomněl OSA významné osobnosti české hudby napříč hudebními žánry i profesemi a ocenil Pavla Chrastinu, Martu Jiráčkovou, Marka Kopelenta, Jiřího Linhu, Jana Slabáka, Jiřího Smutného, Jana Spáleného, Jiřího Stivína, Milana Uhdeho a Zdeňka Zahradníka za přínos české kultuře.

Praha, 11. dubna 2019 – Osm hudebních tvůrců si převzalo z rukou Jolany Zemanové, místopředsedkyně dozorčí rady, hudebníka Michala Prokopa a skladatele Lukáše Matouška, členů dozorčí rady OSA, jedinečné ocenění v podobě první ohlášky jejich skladby, kterou ve většině případů zapsali do Ochranného svazu autorského před téměř 50 lety.

K nejdéle zastupovaným z oceněných autorů patří skladatel, klavírista Marek Kopelent a skladatel, dirigent Jiří Smutný, kteří se zapsali do OSA v roce 1957. Mezi oceněnými se objevila i jedna úspěšná žena - skladatelka Marta Jiráčková. Ocenění převzal také bývalý politik, spisovatel a autor písňových textů Milan Uhde, kapelník a skladatel dechového orchestru Moravanka Jan Slabák, bluesman a zakladatel kapely ASPM Jan Spálený nebo jazzový hudebník a skladatel Jiří Stivín. Slavnostní události se bohužel nemohl zúčastnit dirigent, sbormistr a skladatel Jiří Linha a zakládající člen Olympicu a textař Pavel Chrastina.

„Vždy s velkým respektem a obdivem pozoruji tvůrčí činnost každého jedince a není podstatné, zda se pohybuje v umělecké profesi. Důležitá je invence a láska, kterou člověk promítá do své činnosti. Zejména v dnešní době, kdy jsme svědky přímých ataků na práva autorů a umělců, je potřeba poukazovat na to, že talent není samozřejmostí, ale darem, jímž byli obdarováni pouze někteří z nás. Můžeme jim to tiše, ale v dobrém, závidět. Proto bylo pro mne velkým svátkem a ctí potkat se při této příležitosti s takovými osobnostmi“, dodává Roman Strejček, předseda představenstva OSA.

Již 100 let Myslíme na hudbu.

DSC_6132.jpg

DSC_6215.jpg

DSC_6301.jpg

DSC_6307.jpg

DSC_6312.jpg

DSC_6316.jpg

DSC_6303.jpg

DSC_6295.jpg

 

Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívání cookies. Pro bližší informace klikněte na odkaz níže.
Pravidla cookies
COVID-19: Důležité sdělení!

Vážení autoři, vážení obchodní přátelé,

s ohledem na aktuální situaci a protiepidemická opatření přijímaná vládou České republiky bychom Vás rádi informovali, že formou následujících opatření chceme snížit riziko nákazy a ochránit zdraví našich zaměstnanců. Abychom dokázali i nadále poskytovat služby našim autorům a obchodním partnerům, s účinností od 19. 10. 2020:

  • Mají naši zaměstnanci možnost pracovat z domova, přesto Vám budou i nadále k dispozici na telefonech a emailu. Provoz kanceláří tak bude značně omezen.
  • Jsou zrušeny veškeré obchodní schůzky v budově OSA. Konání jednání bude probíhat pouze prostřednictvím konferenčních hovorů.
  • Pracovní doba Zákaznické linky, tel.: 220 315 000, se upravuje na Po-Pá: 8:00 – 16:00 hod.
  • Pracovní doba Recepce, tel.: 220 315 111, se upravuje na Po-Čt: 7:00 – 15:00 hod., Pá 7:00 – 14:00 hod.

Děkujeme Vám za pochopení.