Europoslanci dnes schválili v prvním čtení směrnici o autorském právu v kompromisním znění, které předložil Výbor pro právní záležitosti (JURI). Návrh byl přijat v poměru 438 ku 226 hlasům.

 

"Jsem rád, že europoslanci nepodlehli účelové mediální masáži ze strany technologických gigantů. Bezpráví přináší nesvobodu, kvalitní tvorba potřebuje svobodu. Evropský parlament učinil významný krok a otevřel této svobodě dveře. Otevřel dveře fair play, respektive fair pay," dodává Roman Strejček, předseda představenstva OSA.

 

 

Oficiální tisková zpráva GESAC:

 

Jednoznačné hlasování Evropského parlamentu ve prospěch směrnice o autorském právu jasně ukazuje nezávislost na technologických gigantech

 

Štrasburk, 12. září 2018 - Evropský parlament dnes přehodnotil své červencové rozhodnutí a téměř 200 hlasy odsouhlasil návrh směrnice o autorském právu. Ta má zaručit implementaci řešení, které zajistí spravedlivé odměňování tvůrců, po kterém volají již několik let. Evropské sdružení autorských asociací GESAC chce tímto poděkovat všem europoslancům, kteří v uplynulých měsících a letech neúnavně vyvraceli dezinformace a nepodlehli obrovskému tlaku, jenž na ně vyvíjela kampaň plná nekalých marketingových praktik vedená technologickými giganty.

Směrnice se nyní přesouvá k projednání do trialogu a GESAC pevně věří, že tento proces dospěje k dobrému výsledku a definitivně ukončí nerovnováhu, která dosud charakterizovala vztah mezi kulturou a technologickými giganty.

Anders Lassen, prezident sdružení GESAC říká: "Dnešní den znamená pro Evropu vítězství a nezávislost na technologických gigantech, kteří profitují ze zastaralé legislativy, dále tak posilují svou dominanci a vysávají Evropu a její tvůrce."

Véronique Desbrosses, generální ředitelka sdružení GESAC doplňuje: "Je to velké politické vítězství pro autory, kulturu i evropskou demokracii. Evropský parlament se rozhodl vydat cestou vyrovnané legislativy, ze které budou těžit evropští občané, obchod, tvůrci a celá Evropa."

 

O uskupení EUROPE FOR CREATORS

EUROPE FOR CREATORS sdružuje občany, tvůrce a organizace připravené bojovat za schválení směrnice o autorském právu. Zastupujeme evropské tvůrce a držitele práv včetně autorů, skladatelů, hudebníků, zpěváků, malířů, sochařů, režisérů, producentů, novinářů, spisovatelů, vědců a akademiků, kteří společně tvoří více než 12 milionů pracovních pozic spadajících do evropských tvůrčích a kulturních oborů.

 

Kontakty

GESAC

Aurelia Leeuw

32 (0) 2 511 44 54

aurelia.leeuw@gesac.org

AMI Communications

Mirka Dvořáková

602 608 766 mailto:miroslava.dvorakova@amic.cz

 

 

YouTube web design by Link* ©2011