Zemřel skladatel Antonín Tučapský

Ve Velké Británii zemřel ve věku 86 let český hudební skladatel, dirigent a pedagog Antonín Tučapský, který byl zastupován OSA již od roku 1958. Je autorem několika set vokálních a vokálně instrumentálních skladeb, jen v OSA má registrováno 516 děl. Jeho skladby se hrají po celém světě. Je držitelem několika významných ocenění, například: Doctor Honoris Causa Masarykovy univerzity v Brně, cena Bedřicha Smetany v Praze, cena Gracias Agit 2012 za šíření dobrého jména České republiky v zahraničí a také Nejúspěšnější skladatel vážné hudby za rok 2008 Výročních cen OSA.

Hudební vědy studoval na Masarykově univerzitě v Brně a na Janáčkově akademii múzických umění . V roce 1959 se stal sbormistrem Dětského sboru Československého rozhlasu v Ostravě, od roku 1962 byl uměleckým vedoucím Pěveckého sdružení moravských učitelů. Začátkem 70. let opustil z politických důvodů sbormistrovský post a dočasně se živil jako dělník.

Od roku 1975 žil a pracoval ve Velké Británii, kde se vypracoval na místo profesora hudební teorie na světoznámé Trinity College of Music v Londýně.

Antonín Tučapský byl členem uznávaných hudebních sdružení a organizací, např. Composers Guild of Great Britain a Royal Society of Musicians of Great Britain. Jako první Čech byl jmenován členem Královské hudební akademie.

YouTube web design by Link* ©2011