Výroční ceny OSA za rok 2013 rozdány

 

Již po deváté udílel Ochranný svaz autorský (OSA), který v tomto roce slaví 95. výročí od založení, ocenění nejúspěšnějším hudebním skladatelům, textařům, nakladatelům a letos poprvé i cenu za propagaci a šíření české hudby. Jako jediné v České republice jsou tyto ceny udělovány na základě zasílaných statistik rozhlasových a televizních vysílatelů, jedná se tedy o skladby a autory, které jsme mohli v loňském roce nejčastěji slyšet v českém éteru. Spojují také jako jediné autory napříč hudebními žánry, jsou udělovány celkem v 15 kategoriích jak za tvorbu v oblasti vážné a populární hudby tak nově i v mezi žánrových kategoriích.

Ceny za rok 2013 si odnesli Jiří Černý, Petr Harazin, Petr Janda, Robert Jíša, Jiří Kabát, Richard Krajčo, Tomáš Krulich, Jiří Pavlica, Štěpán Petrů, Zdeněk Rytíř (in memoriam), Schubert Music Publishing, Petr Skoumal, Luboš Sluka, Milan Špalek, Jiří Teml, Lucie Vítková a Pavel Vrba (in memoriam). Mezi předávajícími se mimo jiné objevili například Michal Hrůza, Petra Janů, Michael Kocáb, Kryštof Michal, Jan Vodňanský nebo Jiří Tichota. Večerem provázel Michal Prokop.

 

Praha 18. června 2014 - Píseň Cesta, autorů Richarda KrajčaPetra Harazina, jsme mohli v loňském roce slyšet z rádií a televizí 15 467 krát. Richard Krajčo je od roku 2005 držitelem největšího počtu ocenění udílených na Výročních cenách OSA. Vážnou skladbou roku se stala skladba Koncert pro varhany a orchestr č. 3 Jiřího Temla. V kategorii Nejúspěšnější skladatel populární hudby byla rozdána hned dvě ocenění - Petru JandoviTomáši Krulichovi. Oba autoři měli v top 50 nejhranějších skladeb stejný počet děl. Milan Špalek získal stejně jako za předloňský rok titulNejúspěšnější textařNejúspěšnějším skladatelem vážné hudby se stal Jiří Kabát. NakladatelstvíSchubert music publishing získalo cenu v Kategorii nejúspěšnější nakladatel. Štěpán Petrův oblasti populární hudby a Lucie Vítková za vážnou hudbu se stali nejúspěšnějšími mladými skladateli. Mladí autoři si kromě ceny v podobě skleněné kazety odnesli i šek na 50 000 Kč od OSA. V loňském roce byly skladby Petra Skoumala nejvíce hrány v zahraničí. Skladba Hlasy světla autoraRoberta Jíši zvítězila v kategorii Nejúspěšnější skladba mezi žánry. V druhé mezi žánrové kategorii získal ocenění Jiří Pavlica jako Nejúspěšnější skladatel mezi žánry.

 

Nejvyšší ocenění Zlatá cena OSA za přínos české hudbě bylo uděleno Luboši Slukovi. Do Zlatého fondu OSA byla za loňský rok zapsaná skladba Jasná zpráva autorů Petra JandyPavla Vrby. DoZlatého fondu OSA byl také zapsán Zdeněk RytířCenu za propagaci a šíření české hudby získal hudební kritik a publicista Jiří Černý.

 

"Zakládáme si na tom, že naše ceny jsou nejobjektivnější udělované ceny svého druhu. O výsledcích až na kategorie Zlatý fond, Zlatá cena a Cenu za propagaci a šíření české hudby nerozhoduje žádná akademie. Jsou zrcadlem toho, co každý den posloucháme v éteru," dodává Roman Strejček, předseda představenstva OSA.

 

Slavnostní udílení devátého ročníku Výročních cen OSA za rok 2013 se konalo v divadle Hybernia za hudebního doprovodu kapely The Tap TapIvou BittovouJan Haubertem, Xindlem XMichalem Prokopem. Vystoupili také Oskar Petr s legendární skladbou Zmrzlinář nebo Miloň Čepelka s tangem Mlhy se válí autora Luboše Sluky.

 

Výroční ceny OSA se i letos konaly pod záštitou starostky MČ Praha 6 Marie Kousalíkové. "Letos dává Praha 6 záštitu výročním cenám OSA symbolicky už pošesté. Poprvé byla Praha 6 partnerem cen v roce 2009. Myslím, že za léta vzájemné spolupráce vznikla ze slavnostního udílení jedinečná tradice a jsem ráda, že jsem byla u jejich začátků," řekla Marie Kousalíková, starostka městské části Praha 6.

 

Hlavním mediálním partnerem večera byla stanice Óčko, která odvysílá z předávání cen záznam. Dalšími mediálními partnery byly Český rozhlas, rádio Classic, Express rádio, časopis Autor in a projekt MyslímeNaHudbu.cz .

 

Kompletní výsledky za rok 2013:

 

Populární skladba roku - Cesta, autoři: Richard Krajčo, Petr Harazin

 

Vážná skladba roku - Koncert pro varhany a orchestr č. 3, autor: Jiří Teml

 

Nejúspěšnější skladatel populární hudby - Petr Janda, Tomáš Krulich

 

Nejúspěšnější textař - Milan Špalek

 

Nejúspěšnější skladatel vážné hudby - Jiří Kabát

 

Nejúspěšnější nakladatel - Schubert Music Publishing s. r. o.

 

Nejúspěšnější mladý autor populární hudby - Štěpán Petrů

 

Nejúspěšnější mladý autor vážné hudby - Lucie Vítková

 

Nejúspěšnější autor v zahraniční - Petr Skoumal

 

Nejúspěšnější skladba mezi žánry - Hlasy světla, autor: Robert Jíša

 

Nejúspěšnější skladatel mezi žánry - Jiří Pavlica

 

Zlatá cena OSA (udělována za přínos české hudbě) - Luboš Sluka

 

Zlatý fond OSA (nejvýznamnější autoři nebo dlouhodobě nejhranější skladby)

-       Autor: Zdeněk Rytíř

-       Skladba: Jasná zpráva, autoři: Petr Janda, Pavel Vrba

 

Cena za propagaci a šíření české hudby - Jiří Černý

 

FOTOGALERIE Z UDÍLENÍ VÝROČNÍCH CEN OSA ZDE: https://www.facebook.com/media/set/?set=a.902966863067787.1073741832.156847184346429&type=1

 

VIDEO ZDRAVICE:

 

RICHARD KRAJČO

 

TOMÁŠ KRULICH

 

MILAN ŠPALEK

 

 

JIŘÍ PAVLICA

YouTube web design by Link* ©2011