Ochranný svaz autorský se zapsal do historie naší hudby, ale i celé kultury. Prošel si občas nelehkou cestu, musel několikrát bojovat o své místo ve společnosti a obhajovat svůj význam před veřejností a úřady, což vlastně dělá až do dnešní doby. Ale i přes všechny překážky a převratné události dvacátého století setrval a již 95 let slouží tvůrcům hudebních děl, kteří si jej sami založili 9. října 1919. Oslava tohoto úctyhodného výročí se konala s hudebními autory, kteří se zapsali do dějin OSA a historie české hudby vůbec a rozšířili tak galerii významných českých skladatelů. Dozorčí rada OSA, v čele s jazzmanem a skladatelem Lubošem Andrštem, při této příležitosti ocenila nejvýznamnější současné české autory: Miloně Čepelku, Ivanu Loudovou, Ivana Mládka, Vadima Petrova, Zdeňka Pololáníka, Vladimíra Popelku, Petra Skoumala, Zdeňka Svěráka, Jiřího Tichotu a Jana Vodňanského.

 

all

autor fotografií: Ondřej Pýcha

 

Praha, 30. dubna 2014 - Vybraní autoři se zúčastnili slavnostního předávání, kde převzali z rukou Romana Strejčka, předsedy představenstva OSA, a Luboše Andršta, předsedy dozorčí rady OSA, symbolický upomínkový předmět - první ohlášku skladby, kterou se ve většině případů zapsali do Ochranného svazu autorského téměř před 50 lety. K nejdéle zastupovaným z vybraných autorů patří skladatel Vadim Petrov, který se zapsal do OSA v roce 1957. Zatímco textař Miloň Čepelka, s 1060 zaregistrovaných skladeb v OSA je z vybraných oceněných autorsky nejplodnějším zastupovaným autorem. Skladatelka, textařka a hudební pedagožka Ivana Loudová je jednou z mála velmi uznávaných žen - skladatelek u nás i v zahraničí. Slavnostní události se bohužel nemohl zúčastnit Petr Skoumal a Ivan Mládek.

 

"Jsme rádi, že tato skladatelská elita je součástí našeho sdružení a že můžeme 95. výročí OSA slavit právě s našimi kolegy, autory. Naše poslání není pouze vybírat autorské odměny, ale působit také jako kulturní nebo sociální činitel," pronesl při předávání Luboš Andršt.

Roman Strejček dodal: "Tito významní čeští autoři zanechali v Ochranném svazu autorském hluboký otisk nejen díky svým povahovým rysům, ale zejména díky své skladatelské tvorbě. Jsme rádi, že jsme jim mohli část tohoto otisku vrátit zpět v podobě pamětní ohlášky díla, která bude připomínat počátky jejich autorské profese."

 

OSA navazuje na činnost Ochranného sdružení spisovatelů, skladatelů a nakladatelů hudebních děl, zapsané společenstvo s ručením omezeným, které bylo založeno v roce 1919 Karlem Barviciem, Rudolfem Piskáčkem, Arnoštem Hermannem, Josefem Švábem, Františkem Šmídem, Eduardem Joudalem, Emilem Štolcem, Otakarem Hanušem a Karlem Hašlerem. Jedním z prvních ředitelů byl syn skladatele Antonína Dvořáka. Sdružení prošlo postupně řadou změn právních forem. Je jedním ze zakládajících členů Mezinárodní konfederace ochranných autorských společností CISAC  (v roce 1926) a Mezinárodní organizace pro ochranu práv k mechanickým záznamům děl BIEM (v roce 1929).

Dodnes jsme hrdou neziskovou organizací zastupující práva hudebních autorů z celého světa. Díky Projektu Partnerství podporuje OSA více jak 250 hudebních projektů za rok. OSA je důležitým mostem mezi autory a uživateli jejich děl. Autorům poskytuje služby spojené s výběrem a následným rozúčtováním autorských odměn, včetně zpracování dat od uživatelů a právních služeb. Uživatelům usnadňuje přístup k legálnímu užití hudby všech žánrů z celého světa.

 

Fotogalerii najdete zde: https://www.facebook.com/photo.php?fbid=874908642540276&set=pcb.874910002540140&type=1&theater

 

Medailonky autorů

ČEPELKA MILOŇ (77, *23. 9. 1936)

Textař, básník, prozaik, scénárista, herec, moderátor a cimrmanolog. Spolupracuje s mnoha významnými českými skladateli (Jaroslav Uhlíř, Václav Zahradník, Ladislav Kubeš...), tvoří subtexty k zahraničním skladbám a jeho původní textařskou tvorbu můžeme najít také v televizních filmech či divadelních hrách. Známou skladbou je například Dobrodružství s bohem Panem v podání Marty Kubišové, ke které napsal text. Velkou část jeho tvorby zabírají texty k dechové hudbě.

Zastupován OSA od 1. 4. 1965, členem od 1. 1. 1993. V databázi OSA má registrováno 1060 skladeb.

cepelka

 

 

LOUDOVÁ IVANA (73, *8. 3. 1941)

Skladatelka, textařka, hudební pedagožka. Autorka, jejíž skladby jsou oceňované u nás i v zahraničí (Rhapsody in Black, Malá vánoční kantáta, Sonetto per voci bianche, Dramatic concerto, Spleen - Hommage a Ch. Baudelaire, Chorál pro orchestr). V roce 1993 byla oceněna Heidelberskou cenou za celoživotní umělecké dílo. Vedla skladatelské kurzy v USA, v Německu a v Rakousku. V roce 2006 byla jmenována profesorkou skladby. Ivana Loudová je jednou z mála vysoce ceněných žen-skladatelek ve světové hudbě.

Zastupována OSA od 1. 7. 1962, členkou od 1. 1. 1992. V databázi OSA má registrováno 320 skladeb.

loudova

 

MLÁDEK IVAN (72, *7. 2. 1942)

Skladatel, textař, hráč na bendžo, zpěvák, humorista, bavič, kreslíř a vynálezce. Autor mnoha populárních písní, které se staly známými i v zahraničí: Jožin z bažin, Prachovské skály, Koukejte vycouvat, Jez, Linda, Neopatrný křeček. Jako interpret působí v kapele Banjo Band. Je také autor patentu na hudební nástroj Guitariano.

Zastupován OSA od 1. 1. 1977, členem od 1. 1. 1992. V databázi OSA má registrováno 654 skladeb.

mládek

 

PETROV VADIM (81, *24. 5. 1932)

Skladatel, zpracovatel, klavírista, hudební pedagog. Autor hudby k filmům, televizním inscenacím, divadelním a rozhlasovým hrám, poslechových a komorních skladeb, písní a šansonů i symfonických skladeb většího rozsahu. Jeho hudba zazněla i v pohádkách a večerníčcích: Krtkova dobrodružství, Krkonošské pohádky... Nositel Zlaté a Platinové desky firmy SUPRAPHON. Jako interpret se specializoval na živou improvizaci k mluvenému slovu.

Zastupován OSA od 1. 1. 1957, členem od 1. 1. 1992. V databázi OSA má registrováno 964 skladeb.

vadim

 

 

POLOLÁNÍK ZDENĚK (78, *25. 10. 1935)

Skladatel, varhaník, hudební pedagog. Podstatnou část jeho tvorby zaujímá tvorba hudby filmové a scénické. Hudba k filmu Žert, Člověk proti zkáze, k televizním inscenacím Synové a dcery Jakuba Skláře, opera Silák Hungerfield, muzikál Slavnost na Stříbrné hoře, balet Mechanismus, mše Missa solemnis. K příležitosti jeho životního jubilea po něm byl pojmenován mezinárodní varhanní festival v České Třebové.

Zastupován od 1. 1. 1961, členem od 1. 1. 1992. V databázi OSA má registrováno 444 skladeb.

pololanik

 

 

POPELKA VLADIMÍR (82, *22. 1. 1932)

Skladatel, zpracovatel, dirigent. Autor původních skladeb a úprav pro populární interprety jako je Karel Gott, Petra Janů či skupina Golden Kids. Mezi jeho největší hity patří duet Heleny Vondráčkové a Jiřího Korna Jakobynic, skladba Těch starých písní se už nezbavím pro Milana Chladila, skladba Krokodýl Jeroným pro Václava Neckáře nebo dětská píseň Chytila jsem na pasece žížalu. Je také autorem úprav skladeb Adeste Fideles pro Lucii Bílou a Bambini di Praga, Agnus Dei pro Štefana Margitu.

Zastupován OSA od 1. 1. 1960, členem od 1. 1. 1992. V databázi OSA má registrováno 556 skladeb.

popelka

 

 

SKOUMAL PETR (76, *7. 3. 1938)

Skladatel, textař, zpracovatel. Tvorba pro děti i dospělé. Složil hudbu k filmům Nejistá sezóna, Jára Cimrman ležící, spící, Rozpuštěný a vypuštěný...), večerníčkům: Maxipes Fík, Bob a bobek, Pat a Mat... Působil také jako člen kapely ETC. Dlouhodobě spolupracuje s Michalem Prokopem. Nejznámější je však vytvoření dua s Janem Vodňanským.

Zastupován OSA od 1. 4. 1965, členem od 1. 1. 1992. V databázi OSA má registrováno 779 skladeb.

skoumal

 

SVĚRÁK ZDENĚK (78, *28. 3. 1936)

Textař, scénárista, spisovatel, herec. Autorská tvorba textů pro hudbu Jaroslava Uhlíře. Z této spolupráce vznikly písně určené dětským i dospělým posluchačům, známé z filmů a pohádek: Ani k stáru nemám páru, Barbora píše z tábora, Dej cihlu k cihle, Elektrický valčík, Hajný je lesa pán,...Je také autorem textu k písni pro Jiřího Schelingera Holubí dům. Na tvorbě písní spolupracoval i s Ivanem Mládkem. Společně s Ladislavem SmoljakemJiřím Šebánkem vymyslel postavu fiktivního českého génia Járy Cimrmana. Jako scenárista se podílel na řadě úspěšných celovečerních filmůKolja, který získal nejen sedm Českých lvů, ale i dvě prestižní světová ocenění OscarZlatý glóbus. Kromě toho byly na Oscara nominovány i jeho filmy Obecná školaVesničko má středisková (1985, režie Jiří Menzel), ve kterých hrál vedlejší role.

Zastupován OSA od 1. 4. 1966, členem od 1. 1. 1992. V databázi OSA má registrováno 518 skladeb.

sverak

 

 

TICHOTA JIŘÍ (77, *18. 4. 1937)

Textař, zpracovatel, loutnista, muzikolog, zpěvák, zakladatel a umělecký vedoucí skupiny Spirituál kvintet. Jeho autorská tvorba zahrnuje především zpracování lidových skladeb a tradicionálů pro domovskou kapelu: Černošské ghetto, Kocábka, Trh ve Scarborough, Za svou pravdou stát...

Zastupován OSA od 1. 4. 1970, členem od 1. 1. 1992. V databázi OSA má registrováno 207 skladeb.

tichota

 

VODŇANSKÝ JAN (72, *19. 6. 1941)

Textař, příležitostný skladatel, spisovatel, zpěvák. Polovina autorské dvojice tvořené s Petrem Skoumalem. Je autorem textů k písním pro filmy: Přijela k nám pouť, Jen ho nechte, ať se bojí. Významně se věnuje tvorbě pro děti, ve spolupráci s Přemyslem Rutem či Světlanou Nálepkovou. Spolupráce s mnoha autory, na jejichž hudbu vytvořil texty v nezaměnitelném jazykovém stylu: Kakao se rozlilo, Kolik je na světě, Maršálové, Sviňte to svinstvo!,...

Zastupován OSA od 1. 7. 1964, členem od 1. 1. 1992. V databázi OSA má registrováno 870 skladeb.

vodnansky

 

Oddělení komunikace

YouTube web design by Link* ©2011