V Praze, 12. června 2013

 

 

Výroční ceny OSA za rok 2012

 

 

Ochranný svaz autorský pro práva k dílům hudebním (OSA) předal po osmé ocenění nejúspěšnějším hudebním skladatelům, textařům, nakladatelům a pořadatelům. Slavnostní večer se uskutečnil 12. 6. 2013 v divadle Hybernia v Praze.

 

Zde jsou umístěné fotografie: https://www.facebook.com/media/set/?set=a.626068977424245.1073741825.156847184346429&type=1

 

Již po osmé rozdal Ochranný svaz autorský pro práva k dílům hudebním své výroční ceny. Ty jsou jako jediné v České republice udělovány na základě zasílaných statistik rozhlasových a televizních vysílatelů, jedná se tedy o skladby, případně autory, které jsme mohli v loňském roce nejčastěji slyšet v českém éteru. Večerem provedla houslistka Anna Mlinariková.

 

Oceněnými se stali například Ondřej Brousek, LIPO, Jiří Pohnán, Svatopluk Havelka, Milan Špalek a Tomáš Krulich (tvořící pro skupinu Kabát) nebo skladba "Šrouby a matice" od skupiny Mandrage. Mezi předávajícími se objevili Oskar Petr, Michal Dvořák, Rony Plesl, René Pekárek zastupující starostku Městské části Praha 6 Marii Kousalíkovou, Ondřej Soukup, Pavol Habera nebo Ewa Farná.

Hudební program nastudoval Ondřej Brzobohatý, který se svou skupinou doprovodil Marii Rottrovou, Báru Polákovou, Karla Gotta a Petra Strenáčika.

 

Výroční ceny se letos opět uskutečnily pod záštitou starostky Městské části Praha 6 Marie Kousalíkové. "Letos dává Praha 6 záštitu výročním cenám OSA už popáté. Poprvé byla Praha 6 partnerem cen v roce 2009. Myslím, že za ta léta vznikla ze slavnostního udílení jedinečná tradice a jsem ráda, že jsem byla u jejich začátků," zaslala vzkaz návštěvníkům večera Marie Kousalíková, starostka městské části Praha 6.

Dalším hlavním partnerem akce je sklárna Crystal Glamour, jejíž skláři vybrousili křišťálové audio kazety. Každá kazeta je tedy originál. Autorem návrhu ceny Výročních cen OSA je Tomáš Váp, student ateliéru skla VŠUP, který vede Rony Plesl (designér roku 2011) a Pavel Karous.

Dalším partnerem je společnost Ekokom, se kterým OSA spolupracuje na projektu "recyklace hudebních nástrojů."

Hlavním mediálním partnerem večera se stala stanice Óčko, která odvysílá z předávání cen záznam. Dalšími partnery byly rádio Classic, Express rádio nebo studio &Flux.

 

Na Výročních cenách OSA byli vyhlášeni i vítězové Českého YouTube Festu, který Ochranný svaz autorský organizuje spolu se serverem bandzone.cz a samozřejmě s Google ČR. Pětice vítězných kapel s autorskou tvorbou vyhrála možnost zahrát si na festivalech Rock for People, United Islands České spořitelny, Jam Rock a letos poprvé mimo území České republiky na maďarském Szigetu. Absolutní vítěz získává od OSA hudební workshop se zahraničním producentem ve spolupráci s Institutem moderní hudby, kterého se již účastnily kapely Charlie Straight či loňský vítěz Bek Ofis.

 

Kompletní výsledky:

 

1. Populární skladba roku

Šrouby a matice (autorů Františka Boříka, Michala Faitla, Víta Starýho, Matyáše Vordy a Josefa Bolana)

 

2. Vážná skladba roku

John Thomas (autora Ondřeje Brouska)

 

3. Nejúspěšnější skladatel populární hudby

Tomáš Krulich

 

4. Nejúspěšnější textař

Milan Špalek

 

5. Nejúspěšnější skladatel vážné hudby

Marek Kopelent

 

6. Nejúspěšnější nakladatel

A-Tempo Verlag, s. r. o.

 

7. Nejúspěšnější mladý autor populární hudby

LIPO

 

8. Nejúspěšnější mladý autor vážné hudby

Jiří Pohnán

 

9. Nejúspěšnější autor v zahraniční

Petr Hapka

 

10. Zlatá cena OSA

- Jiřina Fikejzová

- Zdeněk Šesták

 

11. Zlatý fond OSA

- Svatopluk Havelka

- skladba Lady Karneval (autorů Karla Svobody a Jiřího Štaidla)

12. Koncert roku

Karel Gott, Jaroslava Herzerů, Audioblue, s. r. o.

 

Český YouTube Fest

 

1. místo            IAN, skladba: Mom´n´Dad

2. místo            Dirty Blondes, skladba: Golddigger

3. místo            We on the Moon, skladba: The ocean sky

4. místo            Evelynne, skladba: D. N. A.

5. místo            I Like You Hysteric, skladba: Year of Tiger

YouTube web design by Link* ©2011