NEJLESPŠÍ JAZZOVÁ SKLADBA 2012

11. července proběhlo na Staroměstském náměstí v rámci Bohemia Jazz Festu vyhlášení soutěže Nejlepší jazzová skladba 2012. Tou se stala skladba Preludium for Jazz Orchestra autora Jana Jiruchy. Vítěze vyhlásil předseda poroty a ředitel Bohemia Jazz Festu Rudy Linka společně s předsedou představenstva Romanem Strejčkem. Vítěz získal křišťálovou kazetu od autora Tomáše Vápa, která se uděluji i při samotných cenách OSA. Dále získal od OSA šek na 30.000,- Kč. Onu částku použije na vydání alba jeho skladeb, které bude obsahovat i skladbu vítěznou. Členy poroty byli Emil Viklický a Milan Svoboda

 

Jan Jirucha

 

Jan Jirucha:

"První verze skladby Preludium for Jazz Orchestra vznikla původně pro desetičlenný ansámbl. Později jsem ji přeinstrumentoval pro 20 členný big band. Skladbu jsem věnoval Miloslavu Kabeláčovi, který je jedním z mých nejoblíbenějších skladatelů."

 

V šesti letech začal Jan Jirucha docházet na ZUŠ v Praze na Žižkově, obor pozoun a eufonium. V roce 1997 byl přijat na Konzervatoř Jaroslava Ježka na obor pozoun do třídy Bedřicha Beránka. Roku 2001 složil maturitní zkoušku a o dva roky později absolutorium s titulem DIS. V roce 2003 byl přijat na Vyšší odbornou školu při Konzervatoři Jaroslava Ježka na obor jazz-pozoun do třídy Svatopluka Košvance, kterou absolvoval v roce 2006. Poté žil dva roky jako hudebník na volné noze.

V roce 2008 byl přijat na Hudební Akademii Karola Szymanowskiego  v Katowicích (Polsko) na obor jazz-pozoun do třídy G. Nagórského a též navštěvoval hodiny aranžování a kompozice u profesora Eda Partyky (Bob Brookmeyer big band, Vienna art orchestra). V témže roce byl vybrán jako zástupce Českého rozhlasu do European Jazz Orchestra, a v dubnu 2009 s tímto orchestrem absolvoval měsíční šňůru po Evropě na postu prvního pozounu. V červenci 2009 a 2010 byl lektorem na Pražské jazzové dílně - obor pozoun. V současné době vede vlastní orchestr, pro který též píše vlastní kompozice.

 

TV VYSTOUPENÍ

 

2006 Listopad MCH band «Ladí Neladí» ČT Ostrava

2008 Duben NUO ČT Brno

2009 Květen EJO Big Band Bucharest TV Romania

 

NAHRÁVKY

 

2010 Live DVD z koncertu v divadle Disk, AnimalMusic (CZ);

2010 Points, AnimalMusic (CZ);

2010 TOP Dream Company Keep on Movin';

2008 NUO Dixie and the Gang;

2008 MCH band Nech světlo dohořet Kateřino, Black Point (CZ);

2008 Kamil Střihavka & Leaders, Sony BMG Music (CZ);

2007 Live DVD Michal Prokop, Framus Five, Lucerna 2006, Sony BMG Music (CZ);

2005 NUO Multimusic Minibigband, ARTA (CZ);

 

šek jazz

YouTube web design by Link* ©2011