V neděli 11. září 2011 v 16.00 hod. se v kostele sv. Jana Křtitele ve Dvoře Králové n. L. uskuteční koncert, jehož vrcholem bude světová premiéra skladby Severská ukolébavka renomovaného hudebního skladatele Ilji Hurníka, za jeho osobní účasti. Záštitu nad koncertem převzal arcibiskup pražský Dominik Duka a starostka města Dvora Králové Edita Vaňková.

Ilja Hurník

© foto Martin Suchánek


Z podnětu královédvorského varhaníka Víta Havlíčka napsal Ilja Hurník kompozici s názvem Severská ukolébavka, kterou autor věnoval Královédvorskému chrámovému sboru. Jedná se již o třetího významného hudebního skladatele, který pro tento sbor napsal skladbu. Loňské září šlo o Luboše Sluku a před dvěma lety o Otomara Kvěcha.
Premiéra zazní v podání Královédvorského chrámového sboru, který řídí sbormistr Vít Havlíček, za varhany usedne jeden z nejúspěšnějších varhaníků mladé generace Pavel Svoboda. Kromě Hurníkova díla zazní kompozice J. S. Bacha, J. V. H. Voříška nebo slavný svatební pochod R. Wagnera.

Jméno Ilji Hurníka asi není třeba příliš představovat. Tento hudební skladatel, pedagog, dramatik a spisovatel se narodil v Ostravě, ale od roku 1938 žije v Praze, kde ho na umělecké škole vyučovali legendární učitelé klavírista Vilém Kurz a skladatel Vítězslav Novák. Vrcholem kompoziční tvorby jsou jeho opery na vlastní libreto. Jako pianista vynikl v interpretaci skladeb Debussyho a Janáčka. Literární tvorbu zahrnují povídkové sbírky, eseje, rozhlasové hry, rozhlasové a televizní popularizační pořady. Ilja Hurník je držitelem Ceny Classic Českého hudebního fondu, zlaté medaile AMU, Státního vyznamenání Za zásluhy v oblasti kultury a umění, Ceny Ministerstva kultury za přínos v oblasti hudby. V roce 2009 u příležitosti 90-i let OSA převzal od dozorčí rady OSA pamětní list za přínos české kultuře.

Ilja Hurník je OSA zastupován od roku 1937 a členem se stal v roce 1992. V evidenci OSA je nahlášeno více jak 1000 děl u nichž je autorem, či spoluautorem.

 

Část textu převzata: http://www.tiskovky.info/tiskove-zpravy/koncert-s-premierou-skladby-ilji-hurnika

YouTube web design by Link* ©2011