Tisková zpráva

 

5. listopadu 2010, Praha

 

OSA tímto reaguje na článek uveřejněný v časopisu Computer s názvem "Zaražená OSA", ve kterém je množství nepřesných a zavádějících informací.

 

Odkazujeme na naši tiskovou zprávu - Rozhodnutí Evropského soudního dvora (dále jen ESD) ve věci náhradních odměn ze dne 26. 10. 2010 a doplňujeme:

Není pravda, že: "Pokud si chcete kopírovat hudbu, tak jedině doma, na osobním počítači, na vlastní vypalovačce a na disky, které jste si koupili pro sebe. Jakmile použijete cokoliv firemního, jde po vás OSA.", jak píše autor článku. Nepůjde po Vás OSA, ale Váš zaměstnavatel, neboť užíváte jeho majetek (firemní disky, vypalovačku, či firemní počítač apod.).

OSA zinkasuje náhradní odměnu za disky, vypalovačky a další zařízení, které užíváte ke své osobní potřebě, a to od firmy, která tyto nosiče nebo přístroje vyrobila, či dovezla do ČR. Jestliže je schopen dovozce nebo výrobce prokázat, že tyto přístroje a nosiče jsou určeny pouze pro potřeby firmy, která si na ně například zálohuje svá firemní data, náhradní odměny OSA neinkasuje. Tento postup, který OSA uplatňoval při výkonu kolektivní správy, je v souladu s rozhodnutím ESD a bude dále uplatňován, pokud nedojde ke změně české legislativy.

Z toho pohledu je naprosto neopodstatněná úvaha autora článku o zpětném vymáhání peněz. Srovnávat záležitost s kauzou tzv. hotelových pokojů je zcela zavádějící, neboť v této kauze šlo o to, že jedno z ustanovení českého autorského zákona bylo ve zřejmém rozporu s mezinárodními smlouvami a evropským právem. Naopak úprava výběru odměn za dovoz nebo výrobu nenahraných nosičů a přístrojů kompenzujících autorům možnost volného užití děl pro osobní potřebu v českém autorském zákoně odpovídá evropskému právu.

 

Roman Strejček

předseda představenstva OSA

YouTube web design by Link* ©2011