Praha, multikulturní zařízení La Fabrika 9. 6. 2009.
OSA - Ochranný svaz autorský pro práva k dílům hudebním, o. s. ocenil nejúspěšnější skladatele populární a vážné hudby, textaře a nakladatele. Držitelem nejvyššího ocenění Zlaté ceny OSA za přínos české hudbě se stal skladatel Jan Klusák, který získal plastiku od sochařky Šárky Radové, která vytvořila celou sadu originálních sošek pro všechny oceněné. Do Zlatého fondu OSA byli in memoriam zapsáni Jaroslav Ježek a Jiří Šlitr.

Z rádií a televizí jsme v uplynulém roce nejčastěji slyšeli skladbu Kdo ví jestli autorů Oty Váni a Milana Špalka, která zvítězila v kategorii nejhranější populární skladba roku.

Skladby Richarda Krajča mu přinesly prvenství v kategorii nejúspěšnější skladatel populární hudby pro rok 2008 a nejúspěšnějším textařem populární hudby se stal Robert Kodym.

Nejčastěji živě hranou vážnou skladbou se stala Missa brevis brněnského rodáka Zdeňka Pololáníka. V oblasti vážné hudby byl dále oceněn pan Antonín Tučapský, nyní trvale žijící v Londýně, jako nejúspěšnější skladatel vážné hudby.

Nejúspěšnějšími mladými autory (věková hranice do 30-ti let) se stali zpěvák a kytarista české skupiny Airfare, Thomas John Lichtag a skladatel vážné hudby Petr Wajsar. Oba vyznamenaní obdrželi kromě porcelánové plastiky a diplomu od OSA i peněžitý šek na 50 000 korun.

Nejhranějšími zahraničními skladbami roku 2008 vyhlásila OSA píseň Bubbly autorů Colbie Caillat a Jason Reeves a vážnou skladbou se stala Missa brevis litevského skladatele Vytautase Miskinise. Nejúspěšnějším nakladatelem se stalo EMI Music Publishing ČR, ze které cenu převzala paní Jolana Zemanová.

Letošní rok byla poprvé udílena cena v kategorii nejhranější česká skladba v zahraničí. Premiérové prvenství v této kategorii získala píseň, autorů Karla Svobody a Zdeňka Rytíře, Včelka Mája. Cenu převzali dcera, Alena Rytířová a jednatel hudebního nakladatelství ProVox music publishing, které zastupuje nakladatelská práva k dílu Karla Svobody, pan Jiří Paulů.

Večerem provázel moderátor Marek Vašut. Slavností ceremoniál byl oživen vystoupením paní Marty Kubišové za doprovodu Petra Maláska, dále pak Kaprova kvarteta, zpěváka Davida Kollera spolu s Kollerbandem a klavírními sóly Tomáše Víška.

4. ročník Výročních cen OSA za rok 2008 se konal pod záštitou Městské části Praha 6 a Českého rozhlasu. Mediálními partnery slavnostního udílení pro tento rok byli internetová televize Stream, hudební televize Óčko a rádio Blaník. Dalším partnerem akce byla společnost Bohemia piano.

YouTube web design by Link* ©2011