Praha, Klub Lávka, 11.6.2007 - OSA-Ochranný svaz autorský pro práva k dílům hudebním dnes ve večerních hodinách v Klubu Lávka vyhlásil výsledky druhého ročníku Výročních cen OSA 2006. Ceny jsou udíleny již druhým rokem těm nejúspěšnějším skladatelům, textařům a nakladatelům. Výsledky určují oficiální statistiky OSA, pouze Zlatá cena OSA za přínos české hudbě je udělována Dozorčí radou OSA. Čtrnáct kategorií bylo oceněno skleněnou plastikou od začínajícího umělce Milana Začala, vítěz v kategorii Zlatá cena OSA si odnesl sochu "Na vrcholu" od Šárky Radové.

Držitelem nejvyššího ocenění Zlatá cena OSA se stal pan Petr Eben, který zároveň obsadil první místo v kategorii nejúspěšnější skladatel vážné hudby. Letos poprvé byla udělena cena za historicky nejhranější skladbu v kategorii Zlatý fond OSA, kterou se stala světoznámá polka Škoda lásky od Jaromíra Vejvody s textem Vaška Zemana. Tato skladba se dnešním dnem symbolicky zapsala do Zlatého fondu OSA.

Nejčastěji živě hranou populární skladbou byla vyhlášena tak jako minulý rok Jasná zpráva hudebníka Petra Jandy a textaře Pavla Vrby. Celkem se hrála 6 179x.

Šedesát devět provedení přineslo titul nejčastěji živě hraná vážná skladba Pater Noster Zdeňka Lukáše. Téměř 32 973x zněla z rozhlasových a televizních stanic skladba Michala Hrůzy 1+1, která se stala nejčastěji reprodukovanou populární skladbou loňského roku. V kategorii vážné hudby patří prvenství skladbě 23 zátiší pro klavír Jaroslava Šťastného alias Petera Grahama.

Richard Krajčo i letos obhájil titul nejúspěšnější skladatel populární hudby. Za nejúspěšnějšího textaře byl vyhlášen Kryštof Michal, frontman skupiny Support Lesbiens.

Cenu za nejprodávanější vyzváněcí melodii si opět odnesli skladatel František Táborský a textař Pavel Grohman za skladbu Tabáček, která byla stažena celkem 119 083 x.

Nejhranějšími zahraničními skladbami roku 2006 vyhlásila OSA Love Generation a Spiegel im Spiegel Arvo Pärta. Nejúspěšnějším nakladatelem je EMI Music Publishing ČR.

Vítězi v kategorii nejúspěšnější mladý autor do 30-ti let se stali Petr Bende z oblasti populární hudby a mladá autorka vážné hudby Markéta Dvořáková. Ocenění kromě skleněné plastiky obdrželi od OSA i peněžitý šek na 50 000,- Kč.

Slavnostní předávání oživila nejen moderátorka Laďka Něrgešová, ale i živé vystoupení Jany Koubkové, Petra Muka, žesťového kvintetu Pražské konzervatoře pod vedením profesora Jaroňka a funk-rock bluesové kapely Dolly Bus Band, které sledovalo téměř 200 hudebníků, nakladatelů a partnerů OSA.
Mezi předávajícími jsme přivítali kromě členů Dozorčí rady OSA také profesora Vadima Petrova, hudebního skladatele Michala Pavlíčka, hudebníka Ivana Mládka, šéfredaktora časopisu Filter pana Pierre Beneše, šéfredaktorku Českého rozhlasu 2 Praha Bronislavu Janečkovou, ředitele TV Óčko pana Jiřího Balvína a další.

Mediálními partnery Výročních cen OSA 2006 byly hudební časopis Filter, rozhlasová stanice ČRO 2 - Praha a rádio Blaník.

YouTube web design by Link* ©2011